Korzystanie z sauny to bardzo stary obyczaj oczyszczania ciała poprzez kąpiel w pomieszczeniu z mocno rozgrzanymi kamieniami skrapianymi wodą, która szybko paruje. Finlandia, kraj, z którego sauna pochodzi, ma ok. 1,4 mln saun. Jednak tylko ok. 500 z nich to sauny publiczne.
Zdrowie i relaks
Kąpiel w saunie przyspiesza krążenie, a poprzez rozgrzewanie i schładzanie ciała wzmacnia naczynia krwionośne. Zmiany temperatury, które następują między pobytem w saunie a chłodzeniem ciała pod zimną wodą, hartują organizm i wzmacniają mechanizmy odpornościowe. Osoby często korzystające z sauny rzadziej ulegają przeziębieniom. W wysokiej temperaturze organizm oczyszcza się też z toksyn. Sauna przynosi ponadto relaks i dobry nastrój ze względu na zwiększone wytwarzanie endorfin. Atmosfera wyciszenia i spokoju sprzyja natomiast odprężeniu i dobrym relacjom ze znajomymi.
Idziemy do sauny
Jedną z barier przeszkadzających w skorzystaniu z sauny po raz pierwszy jest niepewność, jak się zachować i w co się ubrać. Korzystając w Polsce z ogólnodostępnej sauny przy basenie, udajemy się tam po prostu w stroju kąpielowym. Obowiązkowo zabieramy ręcznik, na którym siadamy, rozkładając go na ławach sauny. Gdy mamy zamówiony prywatny seans w saunie (ośrodki proponują 60-90 min.; dla dobrego odpoczynku lepiej wziąć 90) najlepiej być po prostu w samym ręczniku, co ułatwi skórze pocenie i dobre oddychanie.
Informacje o kąpieli w saunie zazwyczaj są umieszczone w przy wejściu do sauny. Zaczynamy zawsze na niższych półkach, gdzie panuje niższa temperatura (40-60 °C), potem przechodzimy na wyższe (90-110 °C). W saunie przebywamy od kilku minut do ok. 15. Między kolejnymi wejściami schładzamy organizm pod prysznicem lub w specjalnych basenach czy beczkach z zimną wodą, a potem odpoczywamy na zewnątrz sauny na leżakach.
Przeciwwskazania
Z sauny nie powinny korzystać osoby cierpiące na niektóre schorzenia, zwłaszcza: nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia ze zmianami miażdżycowymi, niewydolność krążenia, organiczne choroby układu nerwowego, płuc, nerek, wątroby, nowotwory złośliwe, grzybicę skóry, ostre stany reumatyczne, jaskrę oraz daltonizm. Zawsze, gdy rodzą się jakieś wątpliwości co do stanu zdrowia, należy wyjście do sauny poprzedzić konsultacją z lekarzem.