Logo Przewdonik Katolicki

Piękno Ziemi Dobiegniewskiej

PK
Fot.

Uroda tych okolic trudna jest do przecenienia. Miasto i gmina Dobiegniew, położone na północno-wschodnim skraju województwa lubuskiego, należą do najczystszych przyrodniczo i nieskażonych terenów w Polsce.


 

Uroda tych okolic trudna jest do przecenienia. Miasto i gmina Dobiegniew, położone na północno-wschodnim skraju województwa lubuskiego, należą do najczystszych przyrodniczo  i nieskażonych terenów w Polsce. Sam Dobiegniew, cichy przystanek na trasie kolejowej Poznań – Szczecin, rozsiadł się malowniczo na skarpie opadającej ku polodowcowej rynnie jeziora Wielgie. W całej gminie takich urokliwych jezior o czystej wodzie jest znacznie więcej - najczęściej występują w nich szczupak, lin, leszcz, płoć, karp, sandacz, sielawa i sieja. Około 10 kilometrów od miasta zaczyna się teren Drawieńskiego Parku Narodowego – unikatowego kompleksu przyrodniczego, którego osią jest piękna rzeka Drawa, o niezwykłych walorach dla amatorów fotografii, a także dla miłośników spływów kajakowych – to przecież po Drawie pływał ksiądz Karol Wojtyła. W samym Dobiegniewie warto zwrócić uwagę na kilka zabytków, wśród których góruje piękny gotycki kościół parafialny z przełomu XIV i XV stulecia. Nieopodal, w Mierzęcinie, znajduje się kunsztowny kompleks pałacowy, precyzyjnie odrestaurowany przed kilku laty.

 

 Tekst i fot.: Adam Suwart

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki