Logo Przewdonik Katolicki

Dzieciom o Zmartwychwstaniu Pańskim

Bogna Białecka
Fot.

Z czym kojarzy ci się Wielkanoc? - pyta wychowawczyni w przedszkolu. Typowe odpowiedzi to: Prezenty na Zajączka, śmigus-dyngus, malowanie jajek.

 

Z czym kojarzy ci się Wielkanoc? - pyta wychowawczyni w przedszkolu. Typowe odpowiedzi to: „Prezenty na Zajączka, śmigus-dyngus, malowanie jajek".

 

Choć komercjalizacja świąt Zmartwychwstania Pańskiego nie jest aż tak zaawansowana jak Bożego Narodzenia, to i tak w szkole i przedszkolu mamy najczęściej do czynienia z zeświecczoną, pozbawioną postaci Jezusa wizją Wielkanocy. Dzieci dostaną kolorowanki z tańczącymi jajkami, kaczuszkami (pisklaki i baranki są passe), zajączkami i hasłami typu: „Wesołego jaja!". Dlatego w domu możemy zaproponować zajęcia bezpośrednio przypominające prawdziwe znaczenie i istotę tych świąt.

 

Kartki świąteczne

Chociaż łatwiej jest kupić gotowe, warto jednak poświęcić czas i wysiłek na własnoręczne wykonanie - wspólne z dziećmi – kartek świątecznych. Na zdjęciu propozycja autorstwa moich córek. Do przygotowania kartek potrzebne będą następujące materiały: zielony, biały i pomarańczowy karton, klej, nożyczki, pisaki. Zaczynamy od zaprojektowania szablonu. Jedna część to baranek, druga – trawka z krzaczkiem. Chorągiew z krzyżem, kwiatki i prostokąt na wpisanie życzeń wycinamy „od ręki”. Gdy mamy już gotowe szablony, młodsze dzieci mogą odrysowywać je na kartonie, a starsze wycinać. Następnie dorysowujemy barankowi pyszczek i kopytka, potem doklejamy chorągiew i kwiatki. Całość dla trwałości możemy podkleić pomarańczowym kartonem. Treść życzeń warto przedyskutować z dziećmi, tak by uniknąć słynnego „Wesołego jajka", a zawrzeć istotę Zmartwychwstania Pańskiego.

 

Tryptyk o Zmartwychwstaniu

Razem z dziećmi możemy też wykonać witraż do powieszenia w oknie. W wersji droższej, ale bardziej eleganckiej – tryptyk malujemy farbkami witrażowymi na grubej, sztywnej folii. Wersja tańsza to wycięcie elementów z kolorowej bibułki i przyklejenie na folii. Sceny możemy wybrać razem z dziećmi, opowiadając im historię Męki i Zmartwychwstania, lub z góry zastosować najprostsze rozwiązania, opowiadając historię później. Wersja, którą wybrałam z dziećmi, obejmuje trzy krzyże na wzgórzu w lewej części tryptyku, Jezusa zmartwychwstałego z białą chorągwią w części środkowej i trzy Marie przy pustym grobie po prawej. Przy farbkach witrażowych najlepiej sprawdza się zwykle układ – dorosły malujący kontury i dzieci wypełniające je kolorami. W wersji z cienką bibułką – dorosły wycinający elementy i dzieci przyklejające je na folię. 

Być może w wirze przedświątecznych porządków trudno nam będzie wygospodarować czas na takie zajęcia, jednak warto to zrobić. Zgodnie ze starym (podobno chińskim) powiedzeniem: „Co słyszę - zapominam, co widzę - zapamiętuję, co robię – rozumiem” – nasze pociechy dzięki własnoręcznemu wykonaniu prac o tematyce religijnej będą lepiej rozumiały, że istotą Wielkanocy jest śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa, a nie słodycze i pisanki.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki