Logo Przewdonik Katolicki

Królowanie

PK
Fot.

  Czy podkreślanie królewskiego tytułu w dzisiejszych czasach nie jest trochę nieaktualne? - Dla ludzi doświadczonych słowo król oznacza kogoś najważniejszego w państwie. Młodzi w dzisiejszych czasach inaczej rozumieją ten termin. Pojawienie się Królowej Matki podczas różnych pochodów czy uroczystości w Wielkiej...

Czy podkreślanie królewskiego tytułu w dzisiejszych czasach nie jest trochę nieaktualne?

 

- Dla ludzi doświadczonych słowo „król” oznacza kogoś najważniejszego w państwie. Młodzi w dzisiejszych czasach inaczej rozumieją ten termin. Pojawienie się Królowej Matki podczas różnych pochodów czy uroczystości w Wielkiej Brytanii stanowi swoistą atrakcję. Ona nie ma realnej władzy. Czasem podobnie myśli się o Chrystusie. Osobiście bardziej staram się rozumieć i tłumaczyć, że słowo „król” oznacza, że ktoś jest dla mnie najważniejszy. Pamiętajmy, Chrystus Król jest władcą nie tylko na tronie, ale i na krzyżu. Taki ma być dla nas - prawdziwy.

 

Dlaczego uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata obchodzimy w ostatnią niedziele roku liturgicznego?

 

- Uroczystość ta jest zwieńczeniem roku liturgicznego. Wszystkie wydarzenia w ciągu roku kierują nas w jej stronę. Tak samo, jak codzienne wydarzenia. Życie każdego z nas składa się z okresów zwykłych, ale także radosnych i smutnych. Nasze codzienne życie powinno prowadzić nas do refleksji, że wszystko, co przeżywamy, ma swój początek w Jezusie i do Jezusa, naszego Króla prowadzi. Prawdą jest, że czasem się gubimy, ale zawsze musimy wracać do Tego, który w swoim królowaniu nie jest od nas daleki, ale bardzo bliski. Bo królowanie Chrystusa to służba i dostrzeganie każdego człowieka w jego radości i biedzie.

 

W jaki sposób współczesny człowiek może uczestniczyć w Królestwie Bożym? Czy jest to możliwe dopiero po śmierci?

 

- Chrystus jest Bogiem, ma zatem władzę nad wszystkim i wszystkimi ludźmi. To, czym nas obdarował, to wolna wola. Niestety, w swojej ułomności popełniamy grzechy. Nasze złe wybory ranią Jezusa. Kiedy wybieramy Miłość – Boga, rozszerzamy Jego królestwo wśród nas tutaj na ziemi. Jest więc ono możliwe i zależy od naszych starań. Oczywiście mam nadzieję, że po śmierci doświadczymy na zawsze Królestwa Chrystusa w niebie.

 

Rozmawiała: Monika Nowacka

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki