Logo Przewdonik Katolicki

Betlejemska parafia dziś

ks. Dariusz Madejczyk
Fot.

Rzymskokatolicka, albo jak zwykło się mówić w Ziemi Święy , j y tej, łacińska parafia w mieście narodzin Zbawiciela, ma za patronkę św. Katarzynę Aleksandryjską. To właśnie jej dedykowany jest kościół parafialny, niejako przyklejony do Bazyliki Narodzenia, w którym modlą się tamtejsi wierni, a także sprawowane są Msze św. dla katolików...

Rzymskokatolicka, albo jak zwykło się mówić w Ziemi Święy , j y tej, łacińska parafia w mieście narodzin Zbawiciela, ma za patronkę św. Katarzynę Aleksandryjską. To właśnie jej dedykowany jest kościół parafialny, niejako przyklejony do Bazyliki Narodzenia, w którym modlą się tamtejsi wierni, a także sprawowane są Msze św. dla katolików odwiedzających Betlejem. Wejście do kościoła poprzedza piękny wirydarz, na którym stoi figura św. Hieronima. Kościół wraz z wirydarzem został wzniesiony przez franciszkanów pod koniec XIX wieku w miejscu, gdzie znajdował się kościół średniowieczny oraz dawny monaster bizantyński.


Parafialna wspólnota


 Parafia św. Katarzyny liczy obecnie ok. 6 tysięcy osób w większości pochodzenia palestyńskiego, czyli ponad 1350 rodzin. W parafii pracuje proboszcz, o. Samuel Habib OFM, z pochodzenia Jordańczyk, oraz trzech wikariuszy, pośród których jest też odwiedzający Polskę br. Raffaele. Miasto jest oczywiście nieustannie pełne turystów, to oni w różnych godzinach dnia zapełniają nie tylko Bazylikę Narodzenia, ale również odwiedzają kościół parafialny, w którym wiele grup sprawuje Eucharystię. Obok jednak ciągłej obecności gości z różnych stron świata, parafia żyje swoim codziennym życiem – sprawowane są Msze św., dzieci i młodzież są katechizowane oraz przygotowywane do przyjmowania sakramentów świętych, działają grupy duszpasterskie.


Każdy na swoim polu


 Akcja Katolicka ma pod swoją opieką różnoraką działalność związaną z szeroko pojętą rekreacją. Organizuje zajęcia sportowe i zaprasza do spędzania wspólnie wolnego czasu tak dzieci, młodzież, jak i dorosłych. Antoniańskie Stowarzyszenie Charytatywne podejmuje przede wszystkim działalność na rzecz osób w podeszłym wieku oraz dzieci. Tam, gdzie rodzą się problemy związane z opieką nad osobami niedołężnymi, rodzi się potrzeba zajęcia się dziećmi, zwłaszcza najmłodszymi, które nie chodzą jeszcze do szkoły, pojawia się konieczność zaradzenia różnym formom ubóstwa, członkowie stowarzyszenia starają się przyjść z pomocą. We franciszkańskiej parafii nie brakuje oczywiście także Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego, który ogarnia parafię swoją modlitwą, a także po- dejmuje odpowiedzialność za życie liturgiczne wspólnoty. Obok Trzeciego Zakonu swoją działalność rozwijają także Legion Maryi, Sodalicja Mariańska oraz Pobożna Unia Matek Chrześcijańskich.


 Nie tylko franciszkanie

 W życiu parafialnym mają swój udział również zgromadzenia zakonne. W samym Betlejem są dziś 22 wspólnoty sióstr, które na różne sposoby wspomagają parafię. Prowadzą żłobki, przedszkola, przygarniają dzieci ulicy i sieroty, opiekują się ludźmi niepełnosprawnymi, starszymi, głuchoniemymi. Zazwyczaj działalność ta wykracza daleko poza wspólnotę chrześcijańską. Ze względu na trudną sytuację mieszkańców, związaną z tym, że miasto jest otoczone murem, a możliwości znalezienia się po jego drugiej stronie są bardzo ograniczone, parafia i zakony wspomagają także muzułmanów i wszystkich, którzy są w jakiejkolwiek potrzebie.


Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki