Logo Przewdonik Katolicki

Bez śladu

PK
Fot.

Na tle wielu schematycznych, amerykańskich seriali dotyczących często pracy i życia prywatnego poszczególnych grup zawodowych, jak np. lekarzy, prawników czy policjantów, jeden z nich znacznie się wyróżnia. Choć głównymi bohaterami są członkowie jednostki FBI specjalizującej się w poszukiwaniu zaginionych ludzi, to każdy odcinek opowiada inną...

 

Na tle wielu schematycznych, amerykańskich seriali dotyczących często pracy i życia prywatnego poszczególnych grup zawodowych, jak np. lekarzy, prawników czy policjantów, jeden z nich znacznie się wyróżnia. Choć głównymi bohaterami są członkowie jednostki FBI specjalizującej się w poszukiwaniu zaginionych ludzi, to każdy odcinek opowiada inną historię.

 

To może być każdy

 

Za każdym razem ukazany jest inny powód zaginięcia osoby czy to z własnej woli, przybierający wtedy postać ucieczki przed kłopotami finansowymi, czy też jest to porwanie np. z zemsty. Co szczególnie przemawia do wyobraźni spostrzegawczego widza, zaginioną osobą może być każdy, bez względu na płeć, wiek, wykształcenie czy status społeczny.

 

Wakacyjny czas „plonów”

Wakacje najczęściej kojarzą się nam z beztroskim spędzaniem wolnego czasu. Jednocześnie, jak pokazują statystyki, jest to jeden z najgorętszych okresów, podczas którego dochodzi do największej liczby zaginięć. Niestety, z roku na rok, coraz częściej dotyczy to zwłaszcza młodych osób, które szczególnie w letnim czasie dużo podróżują i zawierają nowe znajomości. Warto wcześniej uzmysłowić sobie, jakie zagrożenia mogą czyhać na nas i jak w odpowiedni sposób należy zareagować.

 

Ucieczka, handel organami, Internet, sekty...

Choć tuż przed końcem roku szkolnego organizowane są specjalne spotkania prewencyjne z policjantami dla młodzieży i rodziców, to z roku na rok przybywa osób, które spędzają lato na „gigancie”. W tym okresie łatwiej jest znaleźć nocleg czy pożywienie.

Jedną z najczęstszych przyczyn ucieczek z domu są problemy rodzinne, chęć zaimponowania znajomym czy wyraz buntu. Nierzadko jednak takie ucieczki kończą się tragicznie lub przynajmniej próbą złamania prawa.

Myśląc natomiast o nielegalnym handlu organami ludzkimi często wymienia się kraje Trzeciego Świata, gdzie z powodów finansowych najczęściej dochodzi do tego typu zaginięć. Mówi się wręcz o tzw. turystyce transplantacyjnej, w ramach której odwiedza się ubogie kraje w celu uzyskania potrzebnych organów. W 2004 roku świat obiegły doniesienia dotyczące nagminnych porwań dzieci oraz odkrycia dziewięciu masowych grobów ciał dzieci z wyciętymi nerkami, płucami czy wątrobami z regionu Nampula w Mozambiku. W Polsce od dłuższego czasu obserwuje się spadek zabiegów transplantacyjnych. Jeśli taki stan będzie się nadal utrzymywał, zacznie obowiązywać jawnie prawo dżungli – ten, kto będzie dysponował odpowiednimi funduszami, zyska najwięcej.

Wakacje sprzyjają też nawiązywaniu nowych znajomości, także przez Internet. Młodemu człowiekowi tym bardziej przychodzi to z łatwością. Jednak należy pamiętać o zachowaniu ostrożności i dzieląc się z innymi szczegółami ze swojego życia, warto zachować umiar.

Lato to również okres wzmożonej aktywności różnego rodzaju sekt, które właśnie wtedy werbują nowych członków. Warto więc śledzić pojawiający się na łamach „Przewodnika Katolickiego” cykl o zagrożeniu, jakie niosą sekty, autorstwa Roberta Tekieli.

 

Jak uchronić siebie i bliskich?

Niezależnie, czy spędzamy wypoczynek w zatłoczonym mieście pełnym turystów, czy przemierzamy górskie szlaki w mniejszym gronie, zawsze należy pamiętać o zachowaniu ostrożności. Przecież nie od razu musimy wchodzić w zażyłość z kimś, kogo niedawno poznaliśmy. Jeśli spędzamy czas wypoczynku np. w górach, należy pamiętać o podążaniu wyznaczonym szlakiem, najlepiej w towarzystwie znajomych. Nie chodzi tu o życie w lęku o siebie czy bliskich, ale o świadomość, co należy zrobić gdyby pojawiły się problemy. Przede wszystkim natychmiast trzeba zgłosić na policję zaginięcie bliskiej osoby, udostępniając jej zdjęcie. Dobrze jest zadzwonić do najbliższych jednostek pierwszej pomocy i zapytać, czy przebywa tam poszukiwana osoba, jak i powiadomić jak największą liczbę osób, także przez media, które znają zaginioną / zaginionego - być może ktoś będzie mógł udzielić pomocy. Z pewnością taka sytuacja nie jest łatwa dla rodziny i grona znajomych, dlatego też tak ważne jest, aby pamiętać o tym, co możemy zrobić, by temu zapobiegać.

 

Weronika Stachura

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki