Logo Przewdonik Katolicki

Piękno w każdym calu

Jadwiga Knie-Górna
Fot.

Już po raz 9. wystawcy z niemal wszystkich stron świata przyjechali do Kielc na Międzynarodową Wystawę Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo 2008. Abp Józef Michalik, Aprzewodniczący Kon- ferencji Episkopatu Polski, otworzył 16 czerwca IX Targi SacroExpo. W uroczystym otwarciu targów abp. Michalikowi towarzyszyli...

 


Już po raz 9. wystawcy z niemal wszystkich stron świata przyjechali do Kielc na Międzynarodową Wystawę Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów – SacroExpo 2008.


Abp Józef Michalik, Aprzewodniczący Kon- ferencji Episkopatu Polski, otworzył 16 czerwca IX Targi SacroExpo. W uroczystym otwarciu targów abp. Michalikowi towarzyszyli trzej biskupi kieleccy: Kazimierz Ryczan, Marian Florczyk, Kazimierz Gurda oraz bp Jan Niemiec z Kamieńca Podolskiego, a także księża z Polski i zagranicy. Obecni byli również wojewoda świętokrzyska Bożentyna Pałka-Koruba i prezydent Kielc Wojciech Lubawski.


O tym, jak uznane i ważne są to targi, świadczy choćby fakt, że w tym roku przybyło ze swoją ofertą 250 firm wystawienniczych, reprezentujących dwanaście krajów, w tym także Chińczycy.


Dla każdego coś miłego

Przez trzy dni w siedzibie Targów Kielce tradycyjnie odbywały się konferencje, warsztaty i szkolenia dotyczące problematyki współczesnej sztuki i architektury sakralnej. Firmy architektoniczne, wnętrzarskie i budowlane zaprezentowały najnowsze rozwiązania dotyczące budowy obiektów sakralnych, ich wyposażenia oraz elementów dekoracyjnych i konserwatorskich. I tak uczestnicy SacroExpo mogli zapoznać się z najnowszymi technologiami projektowania i utrzymania zieleni wokół kościołów, renowacji świątyń lub ich adaptacji w szczególnych warunkach przestrzennych. Można było też obejrzeć ciekawe aranżacje architektoniczne wnętrz, w tym projekty oświetlenia i nagłośnienia kościołów, dewocjonalia, szaty, naczynia liturgiczne, systemy informatyczne i archiwistyczne dla kościołów, witraże oraz rzeźby. Nie zabrakło również prezentacji literatury religijnej oraz materiałów multimedialnych służących do edukacji i ewangelizacji oraz ofert biur pielgrzymkowych.


Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Drukarni i Księgarni św. Wojciecha, na którym m.in. prezentowano nowości Wydawnictwa św. Wojciecha: „Klasztorne porady dla ducha i ciała” Petra Altmanna, ekskluzywne wydanie „Apokalipsy świętego Jana Apostoła” w przekładzie ks. prof. Jana Kantego Pytla oraz „Antologię postaci biblijnych Stary Testament” ks. Tadeusza Hanelta. Hitem wydawnictwa pozostaje Pismo Święte, ilustrowane grafikami współczesnych polskich artystów.


Coś dla oka, coś dla ducha

Jak co roku, obok wystawy wyrobów wyposażenia kościelnego oraz sztuki sakralnej odbywały się warsztaty i konferencje naukowe. Targom towarzyszył cykl imprez związanych ze sztuką sakralną, m.in. trzydniowa wystawa „Ikona – słowo, droga, modlitwa” ze zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu i Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. W kieleckiej Ekumenicznej Świątyni Pokoju 15 g y j czerwca Teatr Obrazu Leszka Mądzika zaprezentował spektakl pt. „Bruzda”. Do imprez towarzyszących wpisuje się oczywiście finał, tego roku już VII, Festiwalu Piosenki Religijnej z udziałem 700 młodych artystów z diecezji kieleckiej, który odbył się 17 czerwca.


Nagrody, medale i wyróżnienia

 W pierwszym dniu Targów SacroExpo zostały wręczone nagrody, wyróżnienia i medale dla najlepszych tegorocznych wystawców. Przyznała je Komisja Konkursowa złożona ze specjalistów w dziedzinie sztuki sakralnej. Wyróżnienia Targów Kielce otrzymali: Zespół Państwowych Szkół Plastycznych z Kielc za nowatorski przykład kompleksowej promocji zabytkowego zespołu sakralnego, ECCLESIA SOFTWARE Systemy Informatyczne dla Kościoła SC za obsługę informatyczną urzędów parafialnych oraz Firma RDUCH – Antoni Rduch i Grzegorz Klyszcz z Połomii za konserwację i obsługę techniczną zabytkowych dzwonów. Medale Targów Kielce otrzymał Zakład Budowy, Renowacji i Naprawy Organów – Damian Kaczmarczyk z Zabrza za wykonanie pozytywu 4-głosowego i historyczne brzmienie. Medal Honorowy „Pro Opere Politissima Arte Perfecto” Jego Eminencji Prymasa Polski Ks. Józefa Kardynała Glempa zdobył dla PPHU ALBA – PLUS Tadeusz Antkowiak z Poznania za poziom artystyczny haftu ręcznego sztandaru szkolnego. Nagroda Honorowa JE Biskupa Kieleckiego Ks. Kazimierza Ryczana została przyznana ART-ODLEW SC z Opola za dobrą technicznie i estetyczną realizację popiersia Papieża Jana Pawła II. Wyróżnienia Targów Kielce za aranżację stoiska otrzymały: Juma Lighting Sp. z o.o. z Gliwic, Studio PRATA z Białej Podlaskiej, ARGENTI s.r.l. oraz BYZANT z Włoch, LIS Poland Sp. z o.o. z Żurawicy oraz Wytwórnia Świec , p Liturgicznych „Stanisław” z Kotowic. Medal Targów Kielce za aranżację stoiska otrzymała firma ALBA-PLUS Tadeusza Antkowiaka z Poznania.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki