Logo Przewdonik Katolicki

Dobro płynie przez Sieć

PK
Fot.

Czas na... Choroba nowotworowa wciąż najczęściej kojarzy się nam z osobą w podeszłym wieku, schorowaną, która wiele w życiu przeszła, doświadczyła. Dlatego szokuje nas wiadomość, iż takie doświadczenie spotyka osobę młodą, będącą u progu życia. Młodość to przecież czas najintensywniejszych doświadczeń, poznawania ludzi i świata. Młody człowiek ma wrażenie,...

Czas na...

Choroba nowotworowa wciąż najczęściej kojarzy się nam z osobą w podeszłym wieku, schorowaną, która wiele w życiu przeszła, doświadczyła. Dlatego szokuje nas wiadomość, iż takie doświadczenie spotyka osobę młodą, będącą u progu życia. Młodość to przecież czas najintensywniejszych doświadczeń, poznawania ludzi i świata. Młody człowiek ma wrażenie, że wszystko może, wszystkiemu podoła, nic nie może go pokonać. Dlatego gdy choroba dotyka osobę młodą, wydaje się jeszcze trudniejsza do przyjęcia, powoduje bunt czy depresję. Nierzadko mówi się, iż młodość nierozerwalnie łączy się z egoizmem, zaspokajaniem tylko i wyłącznie własnych potrzeb. Wspomniana wyżej Basia, jej życie, zwłaszcza jego ostatni etap, wydaje się być zaprzeczeniem tego stanu rzeczy. Z pewnością takich osób, które mimo młodego wieku potrafią z wiarą przyjąć Bożą wolę w ich życiu, jest wiele, jednak świadectwo tej młodej kobiety jest pod tym względem wyjątkowe. Jej historia stała się kanwą dla multimedialnego projektu finansowanego przez internautów.

 

Druga strona Internetu

Psychologowie i pedagogowie często podkreślają destrukcyjny wpływ Internetu, zwłaszcza na osoby młode. Nie brakuje też dyskusji o szerokim zasięgu na temat zagrożeń czyhających na młodzież ze strony tego medium. Wiele osób jest od niego uzależnionych. Dotyka ich nie tylko tzw. wtórny analfabetyzm, ale i przez nadmierny kontakt z komputerem coraz trudniej im nawiązywać relacje z drugimi, okazywać troskę czy zainteresowanie. Wobec takiego stanu rzeczy inicjatywa nakręcenia filmu przy pomocy finansowej internautów budzi nadzieję, że przy umiejętnym wykorzystaniu środków i Internet może służyć dobru. W połowie kwietnia rozpoczęła się internetowa zbiórka cegiełek, które będą przeznaczone na realizację filmu o Basi Paradowskiej, który wpisze się w program kultury prorodzinnej Fundacji Sto Pociech. Zdjęcia do filmu będą kręcone między kwietniem  a czerwcem; na  październik br. zaplanowano uroczystą premierę. Radio Józef objęło patronat na tym projektem.

 

Szczególne świadectwo

Czy życie młodej kobiety, żony i matki, może stać się pretekstem do nakręcenia filmu? Tak, bowiem ze wspomnień zamieszczonych na stronie internetowej www.film2008.blog.com, wyłania się obraz kobiety wyjątkowej, chociaż... Jak wiele innych, poznała męża podczas rekolekcji adwentowych, po pewnym czasie wzięli ślub, jednak doświadczyli braku potomstwa. Intensywnie myśląc o adopcji, wybrali się na pielgrzymkę do Rzymu, a po powrocie do Polski dowiedzieli się o ciąży Basi. Tu rozpoczyna się najtrudniejszy okres w życiu tego młodego małżeństwa. Oprócz zmagania z chorobą, musieli podjąć jedną z najtrudniejszych decyzji w życiu: zdrowie Basi czy dziecka? Szczęśliwie ich syn Mateusz urodził się zdrowy, jednak Basia ma dane tylko dwa lata na radość z macierzyństwa. Umiera bowiem w trzydziestym pierwszym roku życia. Jak wobec tak dramatycznych doświadczeń ma zachować się młoda osoba, jak ma odnaleźć w tym sens? Odpowiedź mogą stanowić rozważania Drogi Krzyżowej autorstwa Basi.

Czy śmierć osoby młodej, w momencie gdy właśnie namacalnie doświadcza cudu pojawienia się nowego życia, może przyczynić się do zorganizowania pozytywnej inicjatywy? Jak najbardziej, i może w tym pomóc medium dotąd chyba najczęściej krytykowane. Pomysłodawcy projektu zamierzają udostępnić nakręcony film w Internecie, myślą również o przetłumaczeniu go na inne języki. Często choroba, śmierć, odstraszają, oby w tym przypadku było inaczej, oby jak najwięcej z nas chciało wesprzeć ten projekt, nie można przecież powiedzieć, że wielu z nas nie ma możliwości się do niego przyłączyć... Wystarczy przecież Internet. 

 

 

Weronika Stachura

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki