Logo Przewdonik Katolicki

Archidiecezja w skrócie

PK
Fot.

TOWARZYSTWO ŚW. WOJCIECHA W POZNANIU W czwartek 15 listopada bracia Towarzystwa Świętego Wojciecha z Wrześni udali się z pielgrzymką do Poznania. Modlili się w bazylice archikatedralnej, przy grobach metropolitów Gniezna i Poznania, związanych z Wrześnią: abp. Floriana Stablewskiego, który przez 18 lat był proboszczem wrzesińskiej fary oraz abp. Henryka Likowskiego. W kościele pw....TOWARZYSTWO ŚW. WOJCIECHA W POZNANIU
W czwartek 15 listopada bracia Towarzystwa Świętego Wojciecha z Wrześni udali się z pielgrzymką do Poznania. Modlili się w bazylice archikatedralnej, przy grobach metropolitów Gniezna i Poznania, związanych z Wrześnią: abp. Floriana Stablewskiego, który przez 18 lat był proboszczem wrzesińskiej fary oraz abp. Henryka Likowskiego. W kościele pw. św. Wojciecha wzięli udział w Eucharystii oraz adoracji relikwii św. Wojciecha. Zwiedzili również krypty, w których pochowani się wybitni Wielkopolanie.
BIERZMOWANIE W ARESZCIE ŚLEDCZYM
16 listopada, w święto Matki Bożej Miłosierdzia Matki Bożej Ostrobramskiej, w kaplicy więziennej Aresztu Śledczego w Inowrocławiu dziesięciu więźniów przyjęło sakrament bierzmowania. Przewodniczący Eucharystii bp Wojciech Polak mówił: – Przebywając w więzieniu, pozbawieni wolności zachowajcie wolność serca, której nie mogą odebrać ani mury, ani kraty. Bierzmowani otrzymali poświęcone krzyże, a świadkami bierzmowania byli ich wychowawcy oraz kierownik penitencjarny i członek Bractwa Więziennego. Na Mszy św. nie zabrakło również dyrektorów Aresztu Śledczego. Bierzmowanych do przyjęcia tego sakramentu przygotowywał ks. Antoni Balcerzak. Duchowny porównał więzienne zamknięcie do Wieczernika, którego drzwi otwarły się mocą Ducha Świętego. Uroczystość bierzmowania odbyła się po raz pierwszy w dziejach inowrocławskiego więzienia.
ŚWIĘTO KOLEJARZY
24 listopada w kościele pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu z okazji święta patronki kolejarzy św. Katarzyny Aleksandryjskiej odprawiona została uroczysta Msza św. ku jej czci. Eucharystii sprawowanej w intencji kolejarzy i ich rodzin przewodniczył ks. prał. Franciszek Resiak, a Słowo Boże wygłosił ks. kan. Antoni Balcerzak. Na zaproszenie rejonowego duszpasterza kolejarzy ks. Pawła Kowalskiego na uroczystość przybyli kolejarze i ich rodziny oraz związki zawodowe z pocztami sztandarowymi.


SPOTKANIA DLA NARZECZONYCH
Referat Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej serdecznie zaprasza wszystkich przygotowujących się do przyjęcia sakramentu małżeństwa na spotkania dla narzeczonych. Spotkania formacyjne odbywać się będą 9 grudnia w godz. 14-16 równolegle w kilku miejscach diecezji: w Chodzieży (par. pw. Nawiedzenia NMP), Gnieźnie (Dom Katechetyczny, ul. Kolegiaty 2), Markowicach, Słupcy (par. pw. św. Leonarda), Wągrowcu (par. pw. św. Jakuba) i Żninie (par. pw. NMP Królowej Polski).


PROBOSZCZ ROKU
22 listopada w Warszawie zakończyła się czwarta edycja konkursu „Proboszcz Roku”. Zaszczytny tytuł zdobył ks. Jan Dziasek z archidiecezji krakowskiej. Do konkursu zgłoszonych zostało 83 proboszczów z całej Polski, w tym trzech z archidiecezji gnieźnieńskiej. W gronie 14 finalistów wyłonionych przez kapitułę konkursu znalazł się ks. kan. Zbigniew Kapturczak, proboszcz parafii pw. św. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie.


RYCERSTWO NIEPOKALANEJ
8 grudnia w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Gnieźnie odbędzie się dzień skupienia Rycerstwa Niepokalanej. Spotkanie rozpocznie się o godz. 8.30 Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu NMP. O godz. 9 bp Bogdan Wojtuś odprawi Eucharystię, w trakcie której do Rycerstwa Niepokalanej przyjęci zostaną nowi członkowie. W programie spotkania znajdzie się również adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa Anioł Pański. O godz. 12.30 o. Wiesław Przybysz wygłosi konferencję na temat „Tylko miłość jest twórcza. Św. Maksymilian Maria Kolbe – patron trudnych czasów”. Spotkanie zakończy się modlitwą do Miłosierdzia Bożego i uczczeniem relikwii św. Maksymiliana Kolbego.


REORGANIZACJA DUSZPASTERSTWA ROLNIKÓW: DEKRETY

• Z dniem 1 grudnia 2007 r. abp Henryk Muszyński zwolnił ks. kan. Alojzego Święciechowskiego i ks. Stanisława Goca z obowiązków Diecezjalnych Duszpasterzy Rolników.

• Abp Henryk Muszyński powołał ks. kan. Ottona Szymków na stanowisko Regionalnego Duszpasterza Rolników dla rejonu kujawskiego (dek. Barcin, Gniewkowo, Inowrocław I, Inowrocław II, Kruszwica, Mogilno, Strzelno, Trzemeszno, Złotniki Kujawskie).

• Abp Henryk Muszyński powołał ks. Mirosława Kędzierskiego na stanowisko Regionalnego Duszpasterza Rolników dla rejonu gnieźnieńskiego (dek. Gniezno I, Gniezno II, Kiszkowo, Kłecko, Pobiedziska, Rogowo, Żnin).

• Abp Henryk Muszyński powołał ks. prał. Jana Andrzejczaka na stanowisko Regionalnego Duszpasterza Rolników dla rejonu słupeckiego (dek. Golina, Kleczew, Miłosław, Słupca, Strzałkowo, Witkowo, Września I, Września II, Zagórów).

• Abp Henryk Muszyński powołał ks. Wojciecha Rena na stanowisko Regionalnego Duszpasterza Rolników dla rejonu chodzieskiego (dek. Chodzież, Damasławek, Murowana Goślina, Rogoźno, Wągrowiec).


Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki