Logo Przewdonik Katolicki

Ojczyzna - dar i zadanie

Błażej Tobolski, Jadwiga Knie-Górna
Fot.

11 listopada, w Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę, w kościołach całego kraju odbyły się Msze św. w intencji Ojczyzny. W stołecznej bazylice pw. Świętego Krzyża uroczystej liturgii przewodniczył bp polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Tadeusz Płoski. Na początku liturgii biskup przyjął z rąk harcerzy ZHP Ogień Niepodległości, który jest zapalany na grobach...

11 listopada, w Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę, w kościołach całego kraju odbyły się Msze św. w intencji Ojczyzny. W stołecznej bazylice pw. Świętego Krzyża uroczystej liturgii przewodniczył bp polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Tadeusz Płoski.

Na początku liturgii biskup przyjął z rąk harcerzy ZHP „Ogień Niepodległości”, który jest zapalany na grobach zmarłych uczestników walk o niepodległą Polskę. W kazaniu bp Płoski przypomniał, że demokracja może stać się „sumą prawdy lub sumą kłamstwa”. Podkreślił też, że wywalczona niepodległość Ojczyzny jest wielkim darem, ale i zadaniem postawionym przed przyszłymi pokoleniami. – A co nasze pokolenie Polaków zostawi w testamencie młodym ludziom? Co swoim dzieciom zaprezentują współcześni ojcowie? Czego ich nauczymy? Chyba przekażemy im ducha podziałów, nienawiści, niesnasek, oczerniania. Wykreśliliśmy ze słownika życiowego słowa: zgoda, dialog, współpraca – wołał kaznodzieja. Zaznaczył on również, że „przez lata niewoli myśl o niepodległości żyła w sercach Polaków dzięki Kościołowi i jego pracy narodowej wśród wszystkich warstw i stanów”. – Idea „Polak-katolik” jednoczyła naród w najszerszej płaszczyźnie, ratując nas przed utratą tożsamości. Dom rodzinny był szańcem, o który rozbijały się wszelkie zapędy rusyfikacyjne czy germanizacyjne – przypomniał.

Po Eucharystii bp Płoski, w towarzystwie syna Franciszka Żwirki, Henryka, odsłonił, a następnie poświęcił tablicę upamiętniającą pogrzeb polskich lotników: por. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury. Tablica znajduje się obok budowanego ołtarza Najświętszego Sakramentu, wyniesionego przez Jana Pawła II do godności Ołtarza Ojczyzny. Poświęcenie tablicy, upamiętniające pogrzeb lotników, jest częścią obchodów 75. rocznicy zwycięstwa i śmierci asów polskiego lotnictwa.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki