Logo Przewdonik Katolicki

Ofiary za sakramenty

Szymon Puchalski
Fot.

Dlaczego składamy ofiary za sakramenty? Piąte przykazanie kościelne brzmi jasno: troszczyć się o potrzeby Kościoła. Można powiedzieć, że przykazanie zobowiązuje wiernych do zabezpieczenie tego wszystkiego, co jest potrzebne do godnego sprawowania kultu i funkcjonowania domu Bożego, którym jest parafialna świątynia. Od samego początku, od czasów apostolskich, wierni przynosili...

Dlaczego składamy ofiary za sakramenty?

Piąte przykazanie kościelne brzmi jasno: troszczyć się o potrzeby Kościoła. Można powiedzieć, że przykazanie zobowiązuje wiernych do zabezpieczenie tego wszystkiego, co jest potrzebne do godnego sprawowania kultu i funkcjonowania domu Bożego, którym jest parafialna świątynia.

Od samego początku, od czasów apostolskich, wierni przynosili dary, które przeznaczane były na godne sprawowanie kultu i wspomaganie potrzebujących. Każdy zobowiązany jest cząstkę tego ciężaru nieść. To nie jest zapłata za sakramenty święte! Jest to ofiara, do której jesteśmy moralnie zobowiązani, aby mogła dokonywać się ewangelizacja.

W parafii zaangażowani są: kapłani, organiści, kościelni i wiele innych osób, którym należy się wynagrodzenie. Każdego miesiąca, jak w każdym domu, należy płacić rachunki za energię elektryczną, cieplną, za wodę, gaz… Należy także pamiętać, że Kościół w Polsce  posiada ok. 70 proc. zabytków kultury narodowej. Niesie to olbrzymi ciężar ich remontów i konserwacji.

W Polsce jak dotąd funkcjonuje zasada dobrowolności ofiar składanych na tacę podczas sprawowania sakramentów. W innych krajach jest inaczej. Np. w Niemczech jest to jakaś mikroskopijna forma podatku.

 

Czy ubodzy powinny składać ofiary?

Kapłan nigdy nie może uzależnić udzielenia sakramentu od złożonej ofiary. Np. ludziom bezdomnym udzielamy sakramentalnych posług nie oczekując żadnych ofiar. I zawsze, jeśli ktoś mi mówi, że nie ochrzcił dziecka lub że nie zawarł sakramentalnego związku małżeńskiego z powodu braku pieniędzy, to oświadczam, iż jestem gotów uczynić to z największą radością bez żadnej ofiary. Często jednak najmniej zasobni wierni są najbardziej hojni. Nie powinno być również tak, że troskę o Kościół bagatelizujemy czy też udajemy, że jej nie rozumiemy.

Kapłanom zarówno małych, wiejskich parafii, jak i dużych, gdzie życie duszpasterskie jest dynamiczne, należy się szacunek i wdzięczność za ich zaangażowanie i trud w budowanie Kościoła duchowego i materialnego.

 

Z ks. kan. Ireneuszem Szwarcem,

proboszczem parafii archikatedralnej w Poznaniu,

rozmawiał:

Szymon Puchalski

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki