Logo Przewdonik Katolicki

W skrócie

Błażej Tobolski, Jadwiga Knie-Górna
Fot.

W wieku 82 lat zmarł 2 listopada na atak serca ks. Oreste Benzi, założyciel Wspólnoty Papieża Jana XXIII, zajmującej się m.in. wyzwalaniem kobiet zmuszanych do nierządu. Uroczystości pogrzebowe bardzo znanego i lubianego we Włoszech kapłana odbyły się w katedrze w Rimini 5 listopada. Oreste Benzi urodził się 7 września 1925 r. w miejscowości San Clemente w prowincji Forli w...

» W wieku 82 lat zmarł 2 listopada na atak serca ks. Oreste Benzi, założyciel Wspólnoty Papieża Jana XXIII, zajmującej się m.in. wyzwalaniem kobiet zmuszanych do nierządu. Uroczystości pogrzebowe bardzo znanego i lubianego we Włoszech kapłana odbyły się w katedrze w Rimini 5 listopada. Oreste Benzi urodził się 7 września 1925 r. w miejscowości San Clemente w prowincji Forli w regionie Romania w rodzinie robotniczej. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1949 r. W 1968 r. wraz z grupą młodzieży i kilku kapłanów założył stowarzyszenie Wspólnota Papieża Jana XXIII. Zajmuje się ono osobami z marginesu społecznego.

» Chrześcijanie różnych wyznań na Białorusi uczcili 70. rocznicę stalinowskich represji w tej ówczesnej republice sowieckiej. Dla upamiętnienia tego ludobójstwa specjalny Komitet Obywatelski ogłosił rok 2007 Rokiem Pamięci, a szczególny Dzień Pamięci wyznaczono na 29 października. W tym dniu na podstołecznym uroczysku Kuropaty, gdzie spoczywa ok. 300 tysięcy ofiar represji z lat 1937-1938, kapłani greckokatoliccy odprawili w intencji zamordowanych panichidę – nabożeństwo żałobne, w którym uczestniczyli wierni różnych wyznań.

» Metropolita Cyryl, kierujący Wydziałem Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, wyraził nadzieję, że nowy katolicki metropolita w Moskwie abp Paolo Pezzi „przyczyni się do przezwyciężenia trudności” między Kościołem katolickim i prawosławnym w Rosji.

» W czternastu najważniejszych chińskich sanktuariach maryjnych odnotowano stale rosnący napływ pielgrzymów. Najliczniej wierni przybywają do Jinshan w diecezji Jinan (prowincja Shandong), Sheshan w diecezji szanghajskiej oraz do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w diecezji Fuzhou (prowincja Fujian). Do każdych z tych trzech miejsc zawitało od 20 do 30 tys. pielgrzymów, z których większość to katolicy. Jednakże w ostatnich latach coraz liczniejszą grupę pielgrzymów stanowią niechrześcijanie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki