Logo Przewdonik Katolicki

Pontifex

PK, Michał Bondyra
Fot.

Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie przyznał abp. Henrykowi Muszyńskiemu nagrodę Pontifici budowniczemu mostów wraz z zaszczytnym tytułem Pontifeksa. Nagrodę i tytuł otrzymuje co roku jedna osoba za zasługi w szerzeniu wartości dobra wspólnego, dialogu i poświęcenia się na rzecz bliźnich. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 24 października w...

Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie przyznał abp. Henrykowi Muszyńskiemu nagrodę „Pontifici – budowniczemu mostów” wraz z zaszczytnym tytułem Pontifeksa. Nagrodę i tytuł otrzymuje co roku jedna osoba za zasługi w szerzeniu wartości dobra wspólnego, dialogu i poświęcenia się na rzecz bliźnich.

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 24 października w kościele pw. św. Marcina w Warszawie. Na uroczystości obecny był kard. Józef Glemp, Prymas Polski oraz abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. – Winniśmy jak najbardziej scalać to, co jest podziałem, jak najbardziej szukać wspólnoty – mówił w homilii kard. Glemp. – Kiedy łączymy, małe rzeczy stają się wielkimi, a wielkie nabierają Bożej mocy.

Sylwetkę i zasługi Laureata przedstawił w laudacji prof. Władysław Bartoszewski, który podkreślał, że budowanie mostów jest trudną pracą, prowadzącą często do zniechęcenia i zwątpienia, ale przynoszącą owoce: nawet jeśli mówi się o budowaniu mostów tak trudnych, jak te między chrześcijanami i żydami czy między Polakami i Niemcami. Profesor Bartoszewski przypomniał zasługi abp. Muszyńskiego dla dialogu z judaizmem oraz jego zaangażowanie w dzieło zjazdów gnieźnieńskich. – Zjazdy to przeżycie, które trwa w sercu, to przypominanie o proroczej wizji Jana Pawła II o Europie Ducha, oddychającej dwoma płucami – mówił profesor.

Abp Henryk Muszyński, przyjmując nagrodę, dziękował tym, którzy wprowadzili go na drogę budowania pojednania poprzez kierowanie go do poszczególnych zadań. Podkreślił również, że jednanie jest szczególnym zadaniem każdego chrześcijanina. – Bóg pojednał nas ze sobą i zlecił nam posługę jednania – przypomniał arcybiskup. Szczególne podziękowania skierował również do prof. Bartoszewskiego, podkreślając jego szczególne zasługi i nazywając go „prawdziwym Pontifeksem”.

W ostatnim czasie abp. Henryka Muszyńskiego uhonorowało także Polskie Towarzystwo Lekarskie odznaczeniem za ochranianie wartości najwyższej, jaką jest życie ludzkie, za wrażliwość na krzywdę, cierpienie, chorobę i niedostatek, za wiarę w ludzką życzliwość, za dbanie o godność człowieka, a także o honor i prestiż stanu lekarskiego.

Abp H. Muszyński wraz z Forum Świętego Wojciecha był również nominowany do nagrody TUTUS w kategorii „Propagowanie nauczania Jana Pawła II” za organizację zjazdów gnieźnieńskich. Nagrodę w tej kategorii otrzymał dziennikarz Grzegorz Polak, natomiast arcybiskup wraz z Forum otrzymali wyróżnienia tej bardzo prestiżowej nagrody.Nagroda „Pontifici – budowniczemu mostów” ustanowiona została przez zarząd KIK w Warszawie w 2006 roku z okazji 50-lecia istnienia klubu. Przyznaje ją kapituła złożona z honorowych członków KIK. Celem nagrody jest uhonorowanie przez środowisko polskiej inteligencji katolickiej osób ukazujących swoim życiem, że wartości dobra wspólnego, dialogu i poświęcenia na rzecz bliźnich są nie tylko możliwe do realizacji, ale przynoszą też konkretne, pozytywne owoce. Laureaci nagrody są przykładem połączenia życia zawodowego z jednoczesnym zachowaniem podstawowych zasad moralnych życia społecznego. Statuetka przedstawia dwie twarze, z tyłu wypisany ma cytat z Księgi Rodzaju, odpowiedź Kaina na pytanie o Abla: „Nie wiem. Czy ja jestem opiekunem brata mego?”. Cytat wyryty jest po hebrajsku, grecku, łacinie i po polsku. Autorką rzeźby jest Magdalena Schmidt-Góra.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki