Logo Przewdonik Katolicki

Archidiecezja w skrócie

PK
Fot.

WĘGIERKI. Odśpiewaniem uroczystego Te Deum zakończyły się 9 października obchody 10. rocznicy konsekracji kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Węgierkach. Mszy św. przewodniczył bp Bogdan Wojtuś. W Eucharystii, prócz licznie zgromadzonych parafian, uczestniczyli także kursowi koledzy proboszcza miejscowej parafii ks. kan. Bogdana Tarki. Kościół...WĘGIERKI. Odśpiewaniem uroczystego „Te Deum” zakończyły się 9 października obchody 10. rocznicy konsekracji kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Węgierkach. Mszy św. przewodniczył bp Bogdan Wojtuś. W Eucharystii, prócz licznie zgromadzonych parafian, uczestniczyli także kursowi koledzy proboszcza miejscowej parafii – ks. kan. Bogdana Tarki.
Kościół w Węgierkach zbudowali w latach 1904-1907 ewangelicy. Po zakończeniu II wojny światowej, w maju 1946 roku został poświęcony i przekazany katolikom. Uroczystej konsekracji świątyni dokonał 9 października 1997 roku abp Henryk Muszyński.


POWOŁANIE W RODZINIE. Bp Wojciech Polak jako delegat Episkopatu Polski wziął udział w Ogólnopolskiej Kongregacji Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań, która odbyła się na Jasnej Górze w dniach 19-21 października. Spotkanie przebiegało pod hasłem „Rodzina w duszpasterstwie powołań”. – Chcemy zobaczyć, jak ważna jest rodzina w pracy duszpasterstwa powołaniowego, i pomóc rodzinom, aby miały głębszą świadomość tego, że są miejscem budzenia, rozwijania, wzrastania powołań – mówił bp Polak. Wykład wprowadzający wygłosił ks. dr Paweł Podeszwa z Gniezna, który mówił o „Towarzyszeniu powołaniu w rodzinie na przykładzie opowiadania o powołaniu Samuela (1 Sm)”.
ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM. „Przypatrzcie się bracia powołaniu waszemu” – pod takim hasłem 13 października w parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Mogilnie odbył się Diecezjalny Dzień Jedności Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym. W spotkaniu uczestniczyli członkowie grup charyzmatycznych z archidiecezji gnieźnieńskiej. Jak poinformował ks. Sławomir Rachwalski, diecezjalny koordynator wspólnot Odnowy w Duchu Świętym, podczas konferencji tematycznych omówiono szereg istotnych zagadnień dotyczących m.in.: posługi kapłana i lidera świeckiego we wspólnocie, a także warunków koniecznych do utrzymania postawy otwartości na dary i charyzmaty. Podczas spotkania był także czas na wspólne chwalenie Boga modlitwą i śpiewem. Na zakończenie odbyła się Msza św., którą sprawował ks. prałat Eugeniusz Jaworski, i modlitwa różańcowa połączona z procesją fatimską.
KISZKOWO. W sobotę 20 października w nowo wybudowanej hali widowiskowo-sportowej w Kiszkowie odbył się turniej piłki halowej dla ministrantów dekanatu kiszkowskiego. W sportowych zmaganiach wzięło udział ok. 70 ministrantów. Jak przystało na liturgiczną służbę ołtarza, rozgrywki rozpoczęto odmówieniem dziesiątki Różańca. Później były emocje, dużo radości, potu i zaangażowania. Zwyciężyli: w kategorii szkół podstawowych – Rejowiec, a w kategorii szkół gimnazjalnych – Wronczyn. W nagrodę wszystkie 8 drużyn otrzymało puchary i piłki. Organizatorem rozgrywek był ks. Dariusz Kaszuba z parafii w Kiszkowie.
JUBILEUSZ WE WŁOCŁAWKU. 21 października w diecezji włocławskiej świętowano setną rocznicę nadania katedrze pw. Wniebowzięcia NMP tytułu bazyliki mniejszej. W uroczystościach wziął udział bp Wojciech Polak, który podczas Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka wygłosił homilię, przygotowaną przez abp. Henryka Muszyńskiego. – Tytuł bazyliki mniejszej stanowi bez wątpienia wielkie wyróżnienie dla Włocławka i Polski – mówił biskup. – Znaczenie tego faktu nie kończy się jednak na przypominaniu przeszłości. Przywileje i godności pociągają za sobą dodatkowe zobowiązania. W dobie, gdy słyszymy, że nie tylko wszystkie Kościoły są jednakowe, ale także różne religie są jednakowo ważne, jesteśmy powołani, by życiem dawać świadectwo o jednym, świętym, apostolskim, powszechnym Kościele – dodał.
DZIĘKCZYNIENIE. Elżbietanki z archidiecezji gnieźnieńskiej dziękowały 25 października za beatyfikację założycielki swojego zgromadzenia, Matki Marii Luizy Merkert. Mszy św., sprawowanej z tej okazji w katedrze gnieźnieńskiej przewodniczył bp Wojciech Polak, a homilię wygłosił abp Henryk Muszyński. – Życie bł. Marii Luizy Merket nacechowane było bolesnymi doświadczeniami: biedą, cierpieniem, samotnością i walką, by pozostać wierną otrzymanemu powołaniu. Wytrwała. Pozostała wierna. Skąd czerpała siłę? Czerpała ją z bezgranicznego zawierzenia Bogu oraz codziennej modlitwy, na którą mimo rozlicznych obowiązków zawsze znajdowała czas – mówił abp Muszyński. Podziękował również elżbietankom za ich cichą i pełną poświęcenia posługę. Jak przyznał, jest ona dziś równie potrzebna, co za czasów Marii Luizy Merkert. – Zmieniły się czasy, obyczaje i wygląd naszych miast. Mamy szpitale i domy pomocy społecznej. Byłoby jednak bolesnym złudzeniem wierzyć, że kompleksowa opieka medyczna zastąpi miłosierną miłość, którą Bóg niesie nam za pośrednictwem drugiego człowieka – mówił abp Muszyński.


KONIEC NAUKI. W ubiegłym miesiącu zakończyły się zajęcia organizowane w ramach Studium Życia Rodzinnego. W wykładach odbywających się od marca w Inowrocławiu, Słupcy i Chodzieży uczestniczyło łącznie 78 osób, w tym 33 pary małżeńskie. Podczas zajęć poznawano zagadnienia z zakresu teologii małżeństwa i rodziny oraz naturalnego planowania rodziny. Organizatorzy mają nadzieję, że absolwenci zdobytą wiedzę wykorzystają i aktywnie włączą się w działalność m.in. Parafialnych Poradni Rodzinnych przygotowujących narzeczonych do sakramentu małżeństwa.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki