Logo Przewdonik Katolicki

PO wyborczym obiedzie

Łukasz Kaźmierczak
Fot.

Rekordowa frekwencja towarzyszyła tegorocznym przedterminowym wyborom parlamentarnym. Do urn poszło aż 53,8 proc. uprawnionych do głosowania Polaków. Zdecydowane zwycięstwo w wyborach do Sejmu odniosła Platforma Obywatelska. Według niepełnych jeszcze danych wyborczych (po przeliczeniu głosów z 90 proc. komisji), na PO głosowało 41,64 proc. wyborców. Wielki przegrany tych wyborów ...

Rekordowa frekwencja towarzyszyła tegorocznym przedterminowym wyborom parlamentarnym. Do urn poszło aż 53,8 proc. uprawnionych do głosowania Polaków.

Zdecydowane zwycięstwo w wyborach do Sejmu odniosła Platforma Obywatelska. Według niepełnych jeszcze danych wyborczych (po przeliczeniu głosów z 90 proc. komisji), na PO głosowało 41,64 proc. wyborców. Wielki przegrany tych wyborów – rządzące dotychczas Prawo i Sprawiedliwość – uzyskało 32,04 głosów.

Oprócz dwójki głównych rywali w Sejmie znajdą się jeszcze dwie partie: Lewica i Demokraci z 13,17 proc. poparciem oraz Polskie Stronnictwo Ludowe (8,83 proc. głosów).

Sejmowe progi okazały się za to zbyt silne dla dwóch ugrupowań tworzących do niedawna koalicję rządową z PiS. „Przystawki” uzyskały odpowiednio: 1,54 proc. (Samoobrona RP) i 1,28 proc. (Liga Polskich Rodzin) poparcia i znalazły się poza parlamentem. Również w Senacie większość miejsc zajmie PO (prawdopodobnie 59 mandatów); 36 mandatów zdobędzie PiS, PSL, LiD otrzymają po jednym mandacie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki