Logo Przewdonik Katolicki

Czy przeżywamy kryzys?

PK
Fot.

Jak rozpoznać symptomy poważnego kryzysu małżeńskiego, który nie jest zwykłą kłótnią, lecz problemem wymagającym konsultacji z psychoterapeutą? Załamanie komunikacji w małżeństwie nie rozmawiacie o ważnych sprawach, ponieważ macie poczucie, że nieodmiennie kończy się to konfliktem, rozmowy dotyczą wyłącznie błahostek lub komunikacja ogranicza się do notatek...

Jak rozpoznać symptomy poważnego kryzysu małżeńskiego, który nie jest zwykłą kłótnią, lecz problemem wymagającym konsultacji z psychoterapeutą?

• Załamanie komunikacji w małżeństwie – nie rozmawiacie o ważnych sprawach, ponieważ macie poczucie, że nieodmiennie kończy się to konfliktem, rozmowy dotyczą wyłącznie błahostek lub komunikacja ogranicza się do notatek zostawianych np. na lodówce.

• W sytuacji gdy dochodzi do wymiany zdań – sprzeczka zaczyna się w ostry sposób (np. mocnym oskarżeniem), potem następuje ogólne krytykowanie współmałżonka zamiast stawiania konkretnych pytań lub zarzutów dotyczących konkretnego zdarzenia.

• Okazywanie pogardy wobec współmałżonka, pogardliwe wyrażanie się o nim w towarzystwie.

• Ucieczki z domu, czyli występowanie coraz częstszych pretekstów pozwalających na unikanie przebywania w domu. Czasem wiąże się to z romansem pozamałżeńskim, jednak niekoniecznie. Może to być np. wyłączne poświęcenie się pracy zawodowej, celowe i zamierzone przejęcie nadmiaru obowiązków.

Zdaję sobie sprawę, że niektórzy boją się psychoterapii, uważając, iż powinni zacisnąć zęby i sami sobie dać radę. Jeżeli jednak wasze małżeństwo jest na opisanym powyżej etapie, jesteście na drodze do rozwodu, a naprawdę są lepsze sposoby radzenia sobie z kryzysem niż rozwód. Na początek możecie skorzystać ze wsparcia osób przeżywających podobne trudności, np. na forum http://www.kryzys.org/ ,którego celem jest niesienie pomocy małżonkom przeżywającym kryzys na każdym etapie związku.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki