Logo Przewdonik Katolicki

Byśmy głosili miłość

PK, Michał Bondyra
Fot.

Na przełomie 2007 i 2008 roku dziesiątki tysięcy młodych ludzi z całej Europy spotkają się w Genewie, na kolejnym etapie Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię, od 30 lat organizowanej przez wspólnotę z Taizé. Jeden z członków tej wspólnoty, brat Marek, gościł w naszej archidiecezji i zapraszał do wzięcia udziału w genewskim spotkaniu. Genewa jest miastem szczególnym mówił...

Na przełomie 2007 i 2008 roku dziesiątki tysięcy młodych ludzi z całej Europy spotkają się w Genewie, na kolejnym etapie Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię, od 30 lat organizowanej przez wspólnotę z Taizé. Jeden z członków tej wspólnoty, brat Marek, gościł w naszej archidiecezji i zapraszał do wzięcia udziału w genewskim spotkaniu.

Genewa jest miastem szczególnym – mówił brat Marek do uczestników spotkania w Gnieźnie. – Tam się urodził i tam mieszkał brat Roger, zanim przeniósł się do Taizé. Tam niejako rozpoczęło się życie naszej wspólnoty. Można powiedzieć, że jadąc do Genewy, wracamy do korzeni.

12 października podczas spotkania w Gnieźnie młodzież mogła zobaczyć film o historii wspólnoty z Taizé oraz posłuchać opowieści o życiu mieszkających tam braci. – Młodzi, którzy przyjeżdżają do Taizé, wspólnie z braćmi modlą się, pracują i szukają odpowiedzi na pytanie o sens życia. Myślę, że to właśnie tak bardzo ich do nas przyciąga – mówił br. Marek. Spotkanie z gnieźnianami zakończyła wieczorna modlitwa kanonami w farze.

13 października młodzi mieli okazję do przeżycia całego dnia tak, jak przeżywa się go w Taizé. Miejscem spotkania był tym razem pobenedyktyński klasztor w Mogilnie. Eucharystia, praca w małych grupach, warsztaty oraz okazja do osobistej rozmowy z br. Markiem wypełniły cały dzień, zakończony najważniejszą, wieczorną modlitwą przy krzyżu i ikonie, w typowej dla Taizé oprawie pełnej świec. – Ale to nie tylko ten klimat, nie pięknie poupinane pomarańczowe szmatki, nawet nie kanony – mówiła jedna z uczestniczek spotkania, Agata – najważniejsze jest uczucie, że Bóg siedzi tuż obok. Agata nie była jeszcze na Europejskim Spotkaniu Młodych – w tym roku wybiera się na nie po raz pierwszy i przyszła, żeby się do tego jak najlepiej przygotować.

Niedziela 14 października była szansą na spotkanie z br. Markiem dla mieszkańców Inowrocławia. Przygotowania do tego wydarzenia trwały od wielu dni – próby scholi, adoracje i dyskusje miały pomóc przeżyć je jak najbardziej owocnie. Niedzielną Eucharystię br. Marek odprawił w kościele pw. św. Jadwigi na Rąbinie. Wieczorem okazał się być bardzo zatroskanym o przebieg modlitewnego spotkania w parafii pw. Ducha Świętego: własnymi rękoma pomagał przygotować dekoracje, tuż przed modlitwą dał ostatnie wskazówki scholi. Z młodymi i br. Markiem modlił się również ks. prał. Franciszek Resiak. Kiedy młodzi po długim spotkaniu niechętnie opuszczali salę parafialną, żegnali się mówiąc – do zobaczenia w Genewie!


Ania (pierwsza z lewej) i Kuba (trzeci z lewej) podczas wizyty w Taizé we Francji

W kwietniu br. byłam na spotkaniu dla prowadzących punkty przygotowań: spotkaliśmy się wtedy z br. Markiem i br. Benoit. Wówczas padła propozycja, aby brat Marek przyjechał do naszej archidiecezji. Na przełomie sierpnia i września pojechaliśmy z Kubą do Taizé, poznaliśmy dokładny termin wizyty br. Marka u nas i rozpoczęliśmy przygotowania do spotkań. Braciom chodzi przede wszystkim o stworzenie przestrzeni do spotkania z Bogiem. Taizé spotyka ludzi ze sobą nawzajem: często ludzi różnych kultur, różnych wyznań. Trzeba się zrozumieć, poznać i ubogacić, starać się odnajdywać w tym drugim człowieku obraz Boga. Codziennie nieść pokój – nawet tam, gdzie wydaje się to niemożliwe; rozpocząć pielgrzymkę zaufania w swoim życiu.

Ania Wierzbicka

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki