Logo Przewdonik Katolicki

Archidiecezja w skrócie

PK
Fot.

DZIEŃ PAPIESKI W INOWROCŁAWIU. Msza św. ku czci św. siostry Faustyny, sprawowana 5 października w kościele pw. Chrystusa Miłosiernego, rozpoczęła tegoroczne Dni Papieskie w Inowrocławiu. Po Eucharystii wierni uczestniczyli w Różańcowej Procesji Światła w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II. W intencji tej modlono się także w innych kościołach archidiecezji...DZIEŃ PAPIESKI W INOWROCŁAWIU. Msza św. ku czci św. siostry Faustyny, sprawowana 5 października w kościele pw. Chrystusa Miłosiernego, rozpoczęła tegoroczne Dni Papieskie w Inowrocławiu. Po Eucharystii wierni uczestniczyli w Różańcowej Procesji Światła w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II. W intencji tej modlono się także w innych kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej. Wzorem lat ubiegłych w Dniu Papieskim, obchodzonym w tym roku 14 października, zorganizowano także zbiórkę pieniędzy na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która wspiera szczególnie uzdolnioną młodzież pochodzącą z ubogich rodzin. Nie zabrakło także wspomnień, koncertów i okolicznościowych spektakli. W Inowrocławiu, w ramach XXVII Festiwalu Muzyki Organowej „Jesienne Wieczory Organowe” odbył się koncert poświęcony pamięci Jana Pawła II, a w Chodzieży wystawione zostało misterium – wspomnienie w hołdzie wielkiemu Papieżowi Polakowi. 16 października, w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową mieszkańcy Inowrocławia uczestniczyli w Mszy św., a później przeszli w procesji światła do Krzyża Tysiącleci. Wieczorem natomiast modlili się przy pomniku Jana Pawła II.
KONKURSY. W Gnieźnie podsumowano konkursy zorganizowane z okazji tegorocznego Dnia Papieskiego. W zmaganiach uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Starsi sprawdzili swoją wiedzę z zakresu nauczania Jana Pawła II podczas turniejów zorganizowanych w 16 i 17 października w MDK, MOK oraz I Liceum Ogólnokształcącym. Młodsi natomiast przygotowali prace plastyczne i plastyczno-literackie na dwa zaproponowane przez organizatorów tematy: „Serca dobrych słów Jana Pawła II” oraz „Jesteśmy dziećmi i mamy swoje prawa – w świetle nauk Jana Pawła II”.
STRZELNO. Już po raz czwarty w Romańskim Ośrodku Kultury Ottona i Bolesława w Strzelnie trwa „Październik kulturalny”. W jego ramach podziwiać można prace malarskie, rzeźbiarskie i fotograficzne lokalnych artystów. Wystawa malarska to prace Lecha Tomaszewskiego, malującego techniką olejną. Jan Harasimowicz, drugi wystawca, prezentuje rzeźbę romańską – płaskorzeźby inspirowane ponorbertańskimi perłami sztuki romańskiej w Strzelnie. Damian Rybak, prezentujący swoje fotografie, stara się uwieczniać głównie architekturę i sztukę sakralną.
REKOLEKCJE POWOŁANIOWE. Młodzież męska miała okazję do przeżycia rekolekcji powołaniowych, zorganizowanych w ESC w Mogilnie. Hasłem rekolekcji odbywających się w dniach 12-14 października były słowa: „Posyła nas, byśmy głosili miłość”. W programie rekolekcji znalazły się m.in. Eucharystia, nabożeństwo różańcowe, spotkania w małych grupach, modlitwa liturgią godzin. Uczestnicy wzięli również udział w spotkaniach z bratem Markiem z Taizé, które równolegle zorganizowane były w Centrum. W rekolekcjach powołaniowych uczestniczyli młodzi z Budzynia, Inowrocławia, Strzałkowa, Miłosławia i Słupcy.
REKOLEKCJE CARITAS. Od 19 do 21 października w klasztorze sióstr Sacré Coeur w Pobiedziskach odbywały się rekolekcje dla członków Parafialnych Zespołów Caritas AG. Do Pobiedzisk przyjechało ok. 60 osób, zaangażowanych w prace w Caritas w poszczególnych parafiach. Rekolekcje rozpoczęła uroczysta Eucharystia, odprawiona pod przewodnictwem abp. H. Muszyńskiego. Nauki rekolekcyjne wygłosił ks. Artur Sreberski, a członkowie Caritas mieli okazję zaprezentowania swoich osiągnięć. W 46 parafialnych zespołach Caritas skupionych jest ok. 350 wolontariuszy, każdego dnia świadczących pomoc potrzebującym.


KATECHECI I NAUCZYCIELE O UZALEŻNIENIACH. Na zaproszenie Wydziału Oświaty Starostwa Powiatu Gnieźnieńskiego oraz Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Metropolitalnej gościł w Gnieźnie ks. Waldemar Twardowski, specjalista terapii uzależnień, wolontariusz Katolickiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Readaptacyjnego dla Młodzieży w Strychach, kapelan oddziału detoksykacyjnego oraz kierownik Punktu Konsultacyjnego Caritas dla Młodzieży Zagrożonej Uzależnieniem w Poznaniu. 9 października br. w auli Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych w Gnieźnie spotkał się on z ponadpięćdziesięcioosobową grupą nauczycieli, wychowawców, pedagogów szkolnych, kapłanów i sióstr zakonnych. W swym wystąpieniu poruszył związaną z uzależnieniami problematykę komunikacji dorosłych z młodzieżą, budowania więzi emocjonalnych, przyczyn sięgania po środki zmieniające nastrój. Przedstawił też kwestię szkodliwości różnych środków uzależniających oraz zasady właściwego rozpoznawania i leczenia uzależnień.
INOWROCŁAW. Kolejne już spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o…” odbyło się w czwartek 18 października w Galerii Miejskiej w Inowrocławiu. Bohaterem spotkania był tym razem Jan Paweł II – Honorowy Obywatel Miasta Inowrocławia. Okolicznościowy wykład „Wielkość serca i umysłu” wygłosił ks. prałat Franciszek Resiak. Piotr Milchert, prezes KIK, mówił na temat: „Jan Paweł II. Człowiek kochający ludzi”.
ROCZNICA. Bracia z Towarzystwa Świętego Wojciecha uczcili 11. rocznicę poświęcenia pomnika swojego patrona w Inowrocławiu. Uroczystość odbyła się w sobotę 13 października. Po krótkiej modlitwie przed pomnikiem św. Wojciecha bracia przeszli do kościoła pw. Chrystusa Miłosiernego, gdzie uczestniczyli w Mszy św. w intencji wszystkich członków bractwa oraz ich rodzin. Eucharystii przewodniczył kapelan rejonu inowrocławskiego, ks. Paweł Kowalski. Po Mszy św. odbyło się spotkanie zarządu regionu Towarzystwa św. Wojciecha z przewodniczącymi poszczególnych kół.
GÓRA GROSZA: ZWYCIĘŻYLI. Uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej w Inowrocławiu zajęli I miejsce w województwie kujawsko-pomorskim w konkursie „Góra Grosza”. Akcja organizowana jest przez Towarzystwo „Nasz Dom” i ma na celu zebranie środków finansowych mających pomóc m.in.: w tworzeniu rodzinnych domów dziecka. Uczniowie inowrocławskiego ,,Katolika” angażują się w nią od trzech lat i mają niemałą wprawę w zbieraniu drobnych monet. W tym roku okazali się najlepsi w całym województwie kujawsko-pomorskim. Mimo gratulacji i nagrody, którą odebrali 11 października, nie zamierzają spocząć na laurach. Już teraz zapowiadają, że będą zbierać dalej.
PIELGRZYMKA DO MARKOWIC. Blisko 600 młodych ludzi pielgrzymowało w sobotę 13 października do Markowic w ramach „Dnia Papieskiego”. W sanktuarium Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw razem z bp. Wojciechem Polakiem modlili się o rychłą kanonizację Jana Pawła II. Po Eucharystii i wspólnym posiłku wzięli udział w koncercie, przygotowanym przez duszpasterstwo DOMino z parafii pw. Świętego Ducha z Inowrocławia. Wśród pielgrzymujących była młodzież z Inowrocławia, Gniewkowa, Kruszwicy, Strzelna i Złotnik Kujawskich.


PARAFIA W PRZEWODNIKU. W związku ze zmianami w formule „Przewodnika Katolickiego Archidiecezji Gnieźnieńskiej” i planowanym szerszym informowaniem o życiu poszczególnych dekanatów i parafii uprzejmie prosimy księży oraz świeckich zaangażowanych w życie parafii o nadsyłanie informacji i zdjęć z wydarzeń w poszczególnych wspólnotach. Wiemy, że w wielu parafiach dzieją się piękne i dobre rzeczy – podzielmy się nimi! Informacje przekazywać można pisząc na adres e-mailowy pk@archidiecezja.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu 061-426-49-44.


Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki