Logo Przewdonik Katolicki

Film, który się spodobał

Łukasz Kaźmierczak
Fot.

z Janem Ołdakowskim Dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego rozmawia Łukasz Kaźmierczak Ponad milion zwiedzających w ciągu ostatnich trzech lat, konieczność dokonywania zapisów z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, tłumy każdego dnia. Jak wyjaśnić fenomen Muzeum Powstania Warszawskiego? Do tej pory muzealnictwo w Polsce sprowadzało się głównie do pieczy nad eksponatami i obiektami....

z Janem Ołdakowskim Dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego rozmawia Łukasz Kaźmierczak


Ponad milion zwiedzających w ciągu ostatnich trzech lat, konieczność dokonywania zapisów z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, tłumy każdego dnia. Jak wyjaśnić fenomen Muzeum Powstania Warszawskiego?
Do tej pory muzealnictwo w Polsce sprowadzało się głównie do pieczy nad eksponatami i obiektami. Ukuliśmy nawet takie twierdzenie, że muzealnicy stali tyłem do odbiorcy. Zwiedzający musiał rozumieć wystawę, zachwycać się nią, a jeśli tak nie było, to był to jego problem. My podeszliśmy do tego zagadnienia w sposób charakterystyczny raczej dla PR-owców czy marketingowców, aniżeli dla muzealników. A więc na pierwszym miejscu postawiliśmy odbiorcę. Ale żeby tego człowieka jakoś przyciągnąć i opowiedzieć mu w sposób zrozumiały historię Powstania, trzeba mieć jakiś czytelny pomysł. My przyjęliśmy założenie, że nasz widz ma na głowie coś na kształt kamery i to, co się przesunie przed jego oczami, jest jak projekcja filmu. Musi więc być jakaś fabuła, jakieś wprowadzenie, jakiś początek, jakiś koniec. Muzeum Powstania jest właśnie taką narracją. I ten film się ludziom chyba spodobał.

W ten sposób zyskaliście oddane grono „kinomanów”. Trudno się jednak temu dziwić, wszak nikt wcześniej nie opowiadał o historii w taki sposób...
Kiedy zaczynaliśmy pracę, instytucja muzeum kojarzyła się w powszechnym odbiorze z zapachem kurzu i pasty do podłóg, ze skrzynią wypełnioną muzealnymi kapciami w dziwnych rozmiarach i paniami robiącymi na drutach, znad których co jakiś czas pohukiwały: proszę nie dotykać eksponatu, proszę nie zbliżać się do gabloty. I ludzie wchodzili do muzeum właśnie z takim stereotypem. Przede wszystkim więc staraliśmy się złamać tę konwencję. Widać to zresztą już od chwili przekroczenia progu Muzeum Powstania. Zaraz przy szatni umieściliśmy np. właz kanałowy, w którym puszczany jest film. Ten właz nie jest w ogóle opisany, można go zobaczyć albo i nie. I później elementy choreografizacji, czyli przełamywania bariery podświadomości widza, narastają z każdym kolejnym krokiem. Wszystko po to, żeby uznał on, że znajduje się w miejscu innym, niespotykanym, szczególnym. Stąd budki, w których można wykonać telefon do powstańczego bohatera, stąd dziury i przestrzeliny z wydobywającymi się z nich rozmaitymi dźwiękami, czy wreszcie fotoplastikony umieszczone w różnych miejscach – w podłodze, w ścianie, wysoko i nisko. Te ostatnie mają skłonić dorosłego widza do schylenia się, do podświadomego przyjęcia postawy współuczestnika, podglądacza. A podgląda się przecież coś żywego. Przez te wszystkie zabiegi chcieliśmy bowiem pokazać, może troszkę nawet „oszukać”, że to powstanie dzieje się gdzieś obok - za ścianą, pod podłogą, za rogiem; w tym właśnie momencie. To dlatego parter Muzeum został tak bardzo nasycony różnorodnymi efektami – wyżej ekspozycja jest już nieco bardziej stonowana.

Czyli najpierw „podtykacie amoniak’ pod nos widza. Zupełnie jak u Hitchcocka. Mamy więc kolejny przykład zastosowania w Muzeum Powstania Warszawskiego konwencji typowej dla filmu...
Choreografizacja służy także temu, aby widz zobaczył, że tutaj zwiedza się inaczej. Nie tak jak w normalnym muzeum - ze skupioną miną, w pozycji wyprostowanej, w ciszy. Konwencję Muzeum Powstania świetnie rozumieją starsze dzieci, bo to jest także konwencja każdej przygodowej gry komputerowej. Tutaj również wchodzi się do pomieszczenia, w którym nigdy się wcześniej nie było, trzeba więc sprawdzić czy coś nie jest w nim ukryte, albo samemu znaleźć dalszą drogę. Przykładowo w Muzeum koło jednej z wind stoi niemiecki motor, na którym nie ma napisane: „Prosimy nie dotykać”. I zwiedzający muszą się do tego jakoś odnieść. Część ludzi z szacunkiem obchodzi więc tę maszynę w ciszy, a część robi sobie na niej zdjęcia. I obie te postawy są dozwolone. Myśmy robili takie „pułapki” na zwiedzającego po to, aby zmienił on konwencję zwiedzania, żeby uznał, że to jest przestrzeń, którą on sam ma sobie ułożyć. Z pewnością nie przesadzamy z ilością strzałek „Kierunek zwiedzania”...

A jak na taką formę przekazu reagują najważniejsze osoby, czyli sami uczestnicy Powstania Warszawskiego?
Na szczęście nie razi ich ona specjalnie. Czasami sobie nawet żartujemy, że kombatantów można rozpoznać po tym, że stoją tyłem do eksponatów, a przodem do zwiedzających. Ich nie obchodzą eksponaty, bo oni widzieli je już setki razy. Ich interesują dzieci, młodzież i to co mówi najmłodsze pokolenie. Stoją więc i słuchają.

Kiedy nasze muzeum tuż przed swoją śmiercią zwiedzał Jan Nowak-Jeziorański, aż trzy razy odciągał mnie na bok, mówiąc: To jest nieprawda co ja tu widzę. Wyście te szkoły sprowadzili specjalnie na mój przyjazd. A ja tłumaczyłem mu, że przecież dowiedzieliśmy się o jego przyjeździe zaledwie pół godziny wcześniej, więc taka inscenizacja byłaby po prostu niemożliwa. On się wówczas bardzo wzruszył. Chyba po trosze również dlatego, że to, o co on i inni ocaleli Powstańcy walczyli przez całe życie, znalazło nagle jakieś urzeczywistnienie i to w formie, jakiej nigdy nie przewidywali. Oni w końcu zrozumieli, że stali się żywymi ikonami. Ale tak jak Nowakowi-Jeziorańskiemu, tak i reszcie kombatantów trudno jest nadal uwierzyć w skalę tego zainteresowania. Bo wcześniej Powstaniem nie interesował się pies z kulawą nogą.

Skalę tej zmiany najlepiej oddają koszulki z dumą noszone przez wolontariuszy Muzeum, przedstawiające Małego Powstańca skaczącego na skateboardzie. Prowokacyjne, ale z pewnością trafiające do młodych...
Mimo to nie chciałbym, żeby traktowano nas, jako ludzi poruszających się tylko w obszarze prowokacji. Dlatego też ostatecznie nie wypuściliśmy na rynek gry komputerowej o powstaniu, bo nie chcieliśmy robić kolejnej strzelanki-zabijanki. Powstańcy też przecież nie strzelali ot tak dla rozrywki. Proponowano nam nawet umieszczenie w Muzeum karabinów, jakichś skaczących sylwetek, czy też symulacji strzeleckich. W USA to jest rzecz naturalna. W wielu tamtejszych muzeach młodzi ludzie mogą wziąć do ręki repliki broni i bawić się nimi. Ale dlaczego my mamy pozwolić, żeby młodzi ludzie celowali do siebie? Jedyny pistolet, którego można u nas dotknąć, jest przymocowany na stałe i to dość wysoko. Owszem można sprawdzić, jak ten sten działa, ale celować zeń się nie da.

Czy Andrzej „Morro” dowódca powstańczej kompanii „Rudy” jest dziś dla części młodych ludzi takim samym idolem jak choćby piłkarz Ebi Smolarek?
Uważam, że tak, sądząc przynajmniej po tym, jak młodzi ludzie zachowują się wtedy, kiedy patrzą na gablotę, w której znajduje się jego hełm. Najczęściej słyszymy wówczas podekscytowane: o rany to hełm Andrzeja „Morro”, chłopaki zobaczcie, to hełm „Morro”. Bo Powstanie właśnie dlatego jest dla dzisiejszej młodzieży takie atrakcyjne, że zrobili je dwudziestolatkowie. Wydaje mi się też, iż Powstańcy, częściowo za przyczyną naszej pracy, a częściowo z racji specyfiki obecnych czasów, zyskują dziś trochę status bohaterów komiksowych.

A zatem bohaterów popkultury...
Coś w tym jest. Powstańcy weszli bowiem do takiej sfery, w której nie muszą udowadniać, czy jakoś uzasadniać swojej obecności. Oni tam po prostu są. Tak jak jest w niej batman i nikt się nie pyta dlaczego.

Oczywiście nie chcieliśmy sprowadzać naszych działań do zabawy Powstaniem, czy też jego bohaterami. Wielu ludzi zaczęło swoją fascynację właśnie od takiej popkulturowej wizji Powstania, ale potem poszli dalej, w kierunku głębszej wiedzy. I Muzeum ma właśnie do czegoś takiego pobudzać. My nie chcemy dawać całej wiedzy o Powstaniu. Proszę zrozumieć, że Muzeum jest tak naprawdę gigantycznym opakowaniem na 15 tys. stron tekstu. Myśmy uczynili wiele, aby tę masę materiału ukryć w tych wszystkich szufladkach, ściankach, fiszkach i kliszach. I kto zechce, ten je otworzy. Ale nic na siłę. Gdybyśmy jednak zrobili z tego płachtę i powiedzieli młodemu człowiekowi: siadaj i czytaj, to jak Pan myśli, co by się wówczas stało?

Uciekłby w popłochu i tyle byście go widzieli...
No właśnie. Dlatego też równie wiele pracy włożyliśmy w muzealne opisy. Nie chcieliśmy, żeby komunikowały one - jak to się zdarza w wielu innych muzeach - tego co doskonale sami widzimy. Z jednej strony chcieliśmy więc uniknąć oczywistości, z drugiej zaś encyklopedyczności. No bo na ile powiększyłaby się wiedza mojego syna o świecie, gdyby dowiedział się, że colt miał kaliber 11,43 a nie 9? Nijak. To jest informacja dla wąskiego grona fascynatów.

Moje dzieci były zresztą pierwszymi arbitrami niektórych naszych projektów. Podam tutaj przykład kolorowanych zdjęć, które ustawione są dziś w niektórych miejscach Muzeum. A wzięły się one stąd, że moja żona została kiedyś wezwana do przedszkola, gdzie pytano ją czy u nas w domu występuje przemoc domowa. Bo nasz syn mając do dyspozycji trzydzieści różnych kolorów, malował tylko czarną kredką, I jeszcze dodatkowo rysował palące się domy, czołgi i strzelających do siebie ludzi. Tyle tylko, że leżący byli w całości czarni, a stojący mieli biało-czarne paski. Ale tej wskazówki pani psycholog już nie zdekodowała. Na moje pytanie czemu malował na czarno, syn wskazał na fotografie z Powstania i powiedział: tato, no przecież te obrazki są czarne. Malec stwierdził też, że Powstańcy byli murzynami, bo mieli „czarne buzie”. To nasze kolorowanie zdjęć ma więc unieważniać dziecięce myślenie, że ten czarno-biały świat był tak dawno, że aż nigdy.

Ale już za chwilę będzie owo „nigdy”. Odchodzą bowiem ostatni świadkowie...
Dlatego stworzyliśmy Archiwum Historii Mówionej, w którym dzięki ofiarnej pracy naszych wolontariuszy, utrwalamy elektronicznie relacje kilku tysięcy żyjących jeszcze Powstańców.

Bo ci świadkowie to także niesamowite powstańcze historie. Choćby takie jak ta, którą opowiedział mi niedawno jeden z najbardziej znanych polskich scenarzystów. Jego matka w czasie Powstania stała już w pewnym momencie pod ścianą, i razem z innymi czekała na rozstrzelanie. Jakiemuś Ukraińcowi spodobał się jednak jej medalik. Ale, że łańcuszek był zbyt mocny, to ciągnąc go, jednocześnie wyciągnął ową kobietę z szeregu. Dzięki temu ocalała.

I chyba najtrudniejsza do pokazania masowemu odbiorcy była właśnie gehenna zwykłych mieszkańców Warszawy?
Skoro opowiadamy historię młodych ludzi, którzy zostali trochę z przypadku żołnierzami, to musimy też pokazać aspekt śmierci i zagłady miasta. Z jednej strony mamy potworność zbrodni niemieckich, z drugiej zaś konsekwencje działań powstańców, odbijających się na ludności cywilnej. Ale takich trudnych zagadnień nie można unikać. Bo tylko wielkie moralne tragedie są żywe i stają się taką legendą, jak Termopile.

W jaki sposób jednak opowiedzieć np. zbrodnię na Woli? Jak przedstawić zabicie w potworny sposób 50 tys. ludzi w ciągu 5 dni? To jest wydajność obozu zagłady w Treblince, w najstraszniejszym okresie jego działania...

Po namyśle postanowiliśmy odejść od dosłowności. Rzeź Woli ukazaliśmy w niewielkim wojłokowym namiocie, w którym umieściliśmy, zalane w pożółkłym plastiku, autentyczne protokoły PCK z ekshumacji zwłok. Biorąc do ręki któryś z nich czytamy np.: imię i nazwisko n.n., płeć: męska, wiek: 4 lata i dalej opis śmierci i ubioru denata. I nagle dochodzi do nas, że to był przecież czteroletni chłopiec, dziecko, które zostało zabite, tylko dlatego, że taki padł rozkaz. W tym suchym opisie pecekowskiego urzędnika ukryta jest cała potworność tamtej zbrodni.

Dziś po raz pierwszy obejrzałem Waszą muzealną ekspozycję. Przyznam, że nawet nie wiem, w którym momencie dałem się porwać atmosferze tamtych powstańczych dni. Jak Wy to właściwie robicie?
W filmie „Vabank” podobne pytanie usłyszał niejaki Kwinto tuż po tym, gdy otworzył kasę pancerną. Odpowiem więc tak jak on: Trzeba było uważać...

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki