Logo Przewdonik Katolicki

E-mail z Lichenia: „Pisma zebrane” o. Stanisława Papczyńskiego

Stanisław Zasada
Fot.

Po raz pierwszy w języku polskim ukazały się wszystkie zachowane pisma założyciela zgromadzenia księży marianów o. Stanisława Papczyńskiego, który 16 września 2007 r. zostanie w Licheniu wyniesiony na ołtarze jako wzór życia chrześcijańskiego. Pisma zebrane, wydane staraniem Wydawnictwa Księży Marianów, to 27 tekstów o. Papczyńskiego (w tej liczbie są również...

Po raz pierwszy w języku polskim ukazały się wszystkie zachowane pisma założyciela zgromadzenia księży marianów o. Stanisława Papczyńskiego, który 16 września 2007 r. zostanie w Licheniu wyniesiony na ołtarze jako wzór życia chrześcijańskiego. „Pisma zebrane”, wydane staraniem Wydawnictwa Księży Marianów, to 27 tekstów o. Papczyńskiego (w tej liczbie są również listy).

Tłumaczenia na język polski, napisanych w XVII wieku po łacinie tekstów, dokonał zespół tłumaczy: duchownych i świeckich. – To prawdziwy rarytas dla badaczy historii Kościoła i duchowości polskiej, gdyż po przeszło trzystu latach otrzymują całość zachowanej spuścizny twórczej Papczyńskiego w języku polskim. Część z pism to były starodruki, drukowane zaledwie po kilka razy w XVII czy XVIII wieku – powiedział redaktor książki ks. Andrzej Pakuła MIC. Liczącą prawie 1600 stron księgę otwiera „Reguła życia”, uchodząca za najbardziej reprezentatywne dzieło dla duchowości o. Papczyńskiego i Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia NMP. Następne pisma ułożone są według objętości: od najobszerniejszych do najkrótszych. Każde dzieło opatrzono wprowadzeniem wyjaśniającym jego znaczenie i okoliczności powstania. Cennym uzupełnieniem jest kalendarium życia sługi Bożego, chronologiczny wykaz jego istniejących i zaginionych pism oraz indeksy: biblijny i osobowy.

Książka jest do nabycia w mariańskiej oficynie wydawniczej; niebawem ukaże się w księgarniach na terenie całego kraju. Więcej informacji na stronie www.wydawnictwo.pl. Urodzony w 1631 r. w Podegrodziu na Sądecczyźnie w chłopskiej rodzinie Jan Papczyński wstąpił w młodości do zakonu pijarów, gdzie przyjął imię Stanisław od Jezusa i Maryi. Po 14 latach opuścił zakon i postanowił założyć własne zgromadzenie. Stolica Apostolska zatwierdziła je w 1699 r. Ojciec Papczyński zmarł 17 września 1701 r. w Górze Kalwarii. Proces beatyfikacyjny założyciela marianów rozpoczął się w połowie XVIII w., jednak rozbiory Rzeczypospolitej uniemożliwiły jego dokończenie.

W 1953 r. proces wznowiono, a w 1992 r. Ojciec Święty Jan Paweł II wydał dekret o heroiczności cnót o. Papczyńskiego.

16 grudnia 2006 r. Papież Benedykt XVI uznał cud za jego wstawiennictwem. 16 września w Licheniu sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone ogłosi ojca Papczyńskiego błogosławionym. W uroczystościach wezmą udział prezydenci Polski i Litwy: Lech Kaczyński i Valdas Adamkus.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki