Logo Przewdonik Katolicki

Z Maryją odkrywamy powołanie

Hubert Kubica
Fot.

Trzeba więc dziękować Bogu, że dał nam raz jeszcze spotkać się na świętowaniu urodzin Matki Bożej w Tulcach. Raz jeszcze obchodzić tak wielką, świętą i tak miłą uroczystość mówił bp Zdzisław Fortuniak 9 września podczas Sumy odpustowej będącej kulminacją Wielkiego Odpustu Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tulcach. Odpust rozpoczął się już w niedzielę...

– Trzeba więc dziękować Bogu, że dał nam raz jeszcze spotkać się na świętowaniu urodzin Matki Bożej w Tulcach. Raz jeszcze obchodzić tak wielką, świętą i tak miłą uroczystość – mówił bp Zdzisław Fortuniak 9 września podczas Sumy odpustowej będącej kulminacją Wielkiego Odpustu Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tulcach.

Odpust rozpoczął się już w niedzielę 2 września. Jego hasłem w tym roku były słowa: „Z Maryją odkrywamy nasze powołanie”. W poszczególne dni rozważano następujące rodzaje powołań: do wieczności, do cierpienia, do służby Bożej, do modlitwy, do odnowy ducha oraz do wolności.

Tłumy pielgrzymów
Pomimo silnego wiatru i obawy przed deszczem już od wczesnych godzin rannych zmierzały do Tulec liczne pielgrzymki piesze i rowerowe. Swoich parafian prowadzili księża z poznańskich i podpoznańskich parafii. Po przybyciu na miejsce pielgrzymi kierowali się najpierw do sanktuarium, aby pomodlić się przed słynącą łaskami figurą Matki Bożej Tuleckiej. Każdy pątnik ofiarował Maryi intencję, z którą pielgrzymował. Jak podkreślał kustosz sanktuarium ks. proboszcz Marek Matyba, przez cały tydzień trwała tu również modlitwa za przybywających pielgrzymów.

Powołani do człowieczeństwa
W południe na wypełnionym niemal do ostatniego miejsca placu przy kościele rozpoczęła się uroczysta Suma odpustowa, którą odprawił biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Zdzisław Fortuniak. Podkreślił, że „wspólnym mianownikiem” każdego powołania, które pomaga odkrywać nam Maryja, jest człowieczeństwo. Dlatego chrześcijanie powinni głosić Ewangelię, aby ratować człowieka. – Kościół musi być wśród ludzi, którzy zachłysnęli się wolnością od wszelkich zasad i stali się niewolnikami różnych zniewoleń. Należy się liczyć z tym, że każde takie wystąpienie wywoła ataki. Kto jednak boi się jakichkolwiek osądzeń, niczego dobrego nie zrobi – przekonywał bp Fortuniak.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki