Logo Przewdonik Katolicki

Świadkowie wiary

PK
Fot.

Dwie teczki świadectw o ludziach nieprzeciętnej wiary, żyjących niegdyś w archidiecezji poznańskiej, to owoc apelu, jaki został skierowany za pośrednictwem księży proboszczów do wiernych przez Referat Beatyfikacji i Kanonizacji Kurii Metropolitalnej. Poszukiwanie świadków wiary wciąż jednak trwa. Ich sylwetki będziemy przedstawiali sukcesywnie na łamach Przewodnika Katolickiego. Każdy...

Dwie teczki świadectw o ludziach nieprzeciętnej wiary, żyjących niegdyś w archidiecezji poznańskiej, to owoc apelu, jaki został skierowany za pośrednictwem księży proboszczów do wiernych przez Referat Beatyfikacji i Kanonizacji Kurii Metropolitalnej. Poszukiwanie świadków wiary wciąż jednak trwa. Ich sylwetki będziemy przedstawiali sukcesywnie na łamach „Przewodnika Katolickiego”.

Każdy świadek żywej wiary, poprzez styl swego życia, przez doskonałe zjednoczenie z Chrystusem, pozostawił nam jakiś wzór życia chrześcijańskiego. Jednym z owoców Synodu Archidiecezji Poznańskiej powinno być zebranie biografii świadków wiary, którzy żyli na terenie archidiecezji.

Wyszukanie kandydatów
W tym celu należy przeprowadzić w poszczególnych parafiach archidiecezji poznańskiej opracowanie biografii świadków wiary, znanych lokalnej społeczności. W skład grupy redagującej w parafii powinni wchodzić: proboszcz, nauczyciele historii, pasjonaci – regionaliści. Na pierwszym etapie prac należy zebrać wstępne informacje dotyczące życia, sylwetki duchowej i cech charakterystycznych osobowości ludzkiej i chrześcijańskiej świadka wiary.

Opracowanie materiału
Opracowanie postaci świadka wiary powinno być dokonane w postaci opisowej. Należy przy tym unikać prawdopodobieństw i egzaltowanych wypowiedzi. Dobrze jest natomiast podać przykłady z życia świadka wiary, przez które staje się bardziej czytelne jego życie i postawa w najróżniejszych sytuacjach. Nad tymi pracami winien czuwać ksiądz proboszcz. Zebrane informacje należy przekazać do Referatu Beatyfikacji i Kanonizacji Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, gdzie zostaną one poddane merytorycznej ocenie. Zbiór tak opracowanych biografii będzie stanowić materiał do publikacji poświęconej świadkom wiary pochodzącym z archidiecezji poznańskiej.

Papież Jan Paweł II podczas pobytu w Bydgoszczy 7 czerwca 1999 r. powiedział: „Za szczególną powinność naszego pokolenia w Kościele uważam zebranie wszystkich świadectw o tych, którzy dali życie za Chrystusa. Nasz wiek, nasze stulecie ma swe szczególne martyrologium jeszcze nie w pełni spisane. Trzeba je zbadać, trzeba je stwierdzić, trzeba je spisać. Tak jak spisały martyrologię pierwsze wieki Kościoła i to jest do dzisiaj naszą siłą, tamto świadectwo męczenników pierwszych stuleci. [...] Trzeba, ażebyśmy przechodząc do trzeciego tysiąclecia spełnili obowiązek, powinność wobec tych, którzy dali wielkie świadectwo Chrystusowi w naszym stuleciu”. Chociaż zachęta Ojca Świętego odnosi się do męczenników, jednak możemy ją rozumieć i rozszerzyć w odniesieniu do wszystkich świadków wiary.

Ze „Wskazań dotyczących świadków wiary z archidiecezji poznańskiej”


Na podstawie instrukcji
pt. „Wskazania dotyczące świadków wiary z archidiecezji poznańskiej” opracował Błażej Tobolski

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki