Logo Przewdonik Katolicki

Papież i jego buty

PK
Fot.

Ponad cztery tysiące kilometrów musiała pokonać grupa młodzieży z Turkmenistanu, która przybyła na Święto Młodych w Oziornoje w Kazachstanie. W pięciodniowym spotkaniu uczestniczyło około czterystu młodych ludzi z państw Azji Centralnej. Byli z nimi także studenci z Poznania. Młodzi pielgrzymowali do krzyża na Wołyńskiej sobce i figury Matki Bożej...

Ponad cztery tysiące kilometrów musiała pokonać grupa młodzieży z Turkmenistanu, która przybyła na Święto Młodych w Oziornoje w Kazachstanie. W pięciodniowym spotkaniu uczestniczyło około czterystu młodych ludzi z państw Azji Centralnej. Byli z nimi także studenci z Poznania. Młodzi pielgrzymowali do krzyża na „Wołyńskiej sobce” i figury „Matki Bożej z rybami”, a na zakończenie spotkania razem z abp. Tomaszem Petą, ordynariuszem Astany, oddali Kazachstan i Azję Centralną w opiekę Matki Bożej Królowej Pokoju.

 

Śladów naszych przodków sprzed 40 tysięcy lat szukają w Lubotyniu na Opolszczyźnie archeolodzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Na polach tamtejszego kombinatu rolnego natrafili na narzędzia używane przez Neandertalczyków. Eksponaty zostaną wystawione najpierw w Rzeszowie, a potem będą przekazane Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.

 

 

Do sprzątania okolic Warszawy włączyli się młodzi ludzie z zagranicy. Piętnaście osób z kilkunastu krajów, m.in. Turcji, Kanady i Japonii segreguje śmieci pozostawione nad Zalewem Zegrzyńskim. Pracę młodzież wykonuje w ramach workampu – obozu pracy ochotniczej dla wolontariuszy z całego świata. Po pracy jest czas na wycieczki rowerowe, spływy kajakowe i zwiedzanie Warszawy. Idea workcampów zrodziła się po II wojnie światowej. W Polsce obozy organizowane są od 1993 roku. Stowarzyszenie Promocji Wolontariatu umożliwia wyjazd również Polakom. Mogą wybierać spośród ponad stu krajów całego świata. Co roku chętnych Polaków jest ok. dwustu. Wymagana jest znajomość języka obcego, a koszty związane z wyjazdem finansują sami wolontariusze.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki