Logo Przewdonik Katolicki

Zdrowie naszych roślin

Beata i Wojciech Szała
Fot.

Tegoroczne lato nie jest zbyt łaskawe dla roślin w ogrodzie. Zmienna pogoda, duże ilości opadów oraz znaczne różnice temperatur powodują, że rośliny są narażone na wiele chorób i często są atakowane przez szkodniki. Przy takiej aurze należy pamiętać o utrzymaniu roślin w dobrej kondycji, ponieważ prawidłowo odżywiane i podlewane są bardziej odporne na patogeny niż rośliny...

Tegoroczne lato nie jest zbyt łaskawe dla roślin w ogrodzie. Zmienna pogoda, duże ilości opadów oraz znaczne różnice temperatur powodują, że rośliny są narażone na wiele chorób i często są atakowane przez szkodniki.

Przy takiej aurze należy pamiętać o utrzymaniu roślin w dobrej kondycji, ponieważ prawidłowo odżywiane i podlewane są bardziej odporne na patogeny niż rośliny zaniedbane.

W deszczowe i mokre dni, jakich doświadczyliśmy w lipcu, należy uważać, aby rośliny nie zostały przelane, i pamiętać o częstym dokarmianiu. Z kolei gdy tylko pogoda zmienia się na lepsze, trzeba pamiętać o usuwaniu starych kwiatostanów, zgniłych liści i zniszczonych fragmentów. Nie jest to zabieg poprawiający wyłącznie estetykę naszych rabatek, ale czynnik znacznie redukujący możliwość rozprzestrzeniania się na zdrowe rośliny chorób, które dotknęły już uszkodzonych części.

Zasilanie roślin
W trakcie sezonu powinno być bardzo systematyczne i stosunkowo obfite. Gdyby jednak nasze rośliny przestały kwitnąć, wytwarzając jednocześnie ogromną masę zieloną, jest to sygnał, że należy zastosować nawóz zawierający mniej azotu, a więcej potasu i fosforu, co wpłynie korzystnie na zintensyfikowanie kwitnienia. Natomiast kiedy nasze rośliny wydają się słabe i małe, a ich liście bledną, powinno się dokarmiać je nawozem azotowym. Istotnym czynnikiem jest zapewnienie właściwego drenażu w pojemnikach, ponieważ rośliny, których korzenie są zanurzone w wodzie, są często małe i chore z powodu złych warunków powietrzno-wodnych w podłożu oraz nadmiernego gromadzenia się nawozów w glebie.

Choroby grzybowe
Wśród chorób grzybowych najczęściej atakujących popularne u nas pelargonie należą pleśnie i rdze. Szara pleśń występuje na wszystkich niemal gatunkach roślin, nie tylko pelargoniach. Sprzyja jej nadmierna wilgotność i zagęszczenie roślin. Zwalcza się ją, usuwając porażone części roślin lub chemicznie (Rowral 50 WP, Kaptan, Sumilex). Rdza (rdzawoczerwone lub brunatne plamki na spodzie liści) chemicznie da się usunąć preparatem Saprol, Bravo 500SC, Aacantto, Folicur BT, Score. Jeśli chodzi o petunie kaskadowe, to spośród chorób grzybowych najczęściej pojawia się na nich mączniak prawdziwy (na wierzchu liści i pędach zauważa się biały nalot). Nimrod, Amistar i Bravo to środki, które są w tym wypadku skuteczne.

Szkodniki
Najczęściej spotykanymi szkodnikami roślin są wszędobylskie mszyce i wciornastki. Na niektórych roślinach, jak np. fuksja lub bacopa, można spotkać mączlika szklarniowego (maleńka biała muszka) i przędziorka (małe roztocze, prawie niewidoczne, zostawiające po sobie pajęczynki). Na rynku istnieje duża liczba środków przeciw szkodnikom. Należy tylko upewnić się u sprzedawcy, czy dany środek zadziała na występujące u nas szkodniki, oraz w jakim zakresie temperatur powietrza dany preparat jest skuteczny (to bardzo ważne!). Zabiegi chemiczne wykonujemy zawsze wczesnym rankiem lub wieczorem na suche rośliny, aby słońce nie spowodowało dodatkowych uszkodzeń, szczególnie na kwiatach. Dobrze jest dodać do cieczy roboczej parę kropel popularnego „Ludwika” do mycia naczyń, który zwiększy przyczepność preparatu na liściach.

Należy bezwzględnie przestrzegać zasady bezpieczeństwa: stosować odzież ochronną (np. pelerynka przeciwdeszczowa), rękawice ochronne, zabezpieczenie twarzy. Trzeba też przestrzegać terminów karencji i prewencji dla ludzi i zwierząt (np. spożywanie ziół) oraz czasu, w którym nie wolno przebywać w pobliżu roślin bezpośrednio po wykonaniu oprysku.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki