Logo Przewdonik Katolicki

Przemieniajmy swoje życie

Hubert Kubica
Fot.

W święto Przemienienia Pańskiego, 6 sierpnia, w kościele pod tym wezwaniem przy pl. Bernardyńskim w Poznaniu bp Grzegorz Balcerek przewodniczył liturgii odpustowej. Uczestniczyły w niej siostry szarytki, pacjenci pobliskiego szpitala klinicznego i licznie przybyli wierni. Odpust Przemienienia Pańskiego, mający wielowiekową tradycję, trwał od 6 do 13 sierpnia. Niedawno odnowioną neogotycką...

W święto Przemienienia Pańskiego, 6 sierpnia, w kościele pod tym wezwaniem przy pl. Bernardyńskim w Poznaniu bp Grzegorz Balcerek przewodniczył liturgii odpustowej. Uczestniczyły w niej siostry szarytki, pacjenci pobliskiego szpitala klinicznego i licznie przybyli wierni.

Odpust Przemienienia Pańskiego, mający wielowiekową tradycję, trwał od 6 do 13 sierpnia. Niedawno odnowioną neogotycką świątynią opiekują się siostry ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo, zwane siostrami szarytkami. W dawnym klasztorze, który sąsiaduje z kościołem, znajduje się znany w Poznaniu Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jego słuchajcie
W kazaniu ks. dr Zbigniew Knop, kapelan Domu Sióstr Miłosierdzia, który codziennie w czasie odpustu głosił nauki rekolekcyjne, podkreślał, że powinniśmy wsłuchać się w głos z nieba, który podczas przemienienia na górze Tabor usłyszeli apostołowie: „Jego słuchajcie”. – Mamy słuchać Chrystusa, aby dokonać przemiany w naszym życiu – przekonywał. W przemianie swojego życia trzeba być jednak wytrwałym i nie zniechęcać się, tylko wtedy bowiem można osiągnąć „określone rezultaty”, jak przekonywał kaznodzieja.

Statua Zbawiciela
Ciekawa jest historia powstania kościoła Przemienienia Pańskiego. Według podania kanonik Kapituły Poznańskiej ks. Kościelecki miał sen, w którym usłyszał, że wyzdrowieje, jeśli sprowadzi z Rzymu do Poznania statuę Zbawiciela i zbuduje dla niej kościółek. Tak też zrobił, sprowadził statuę, która do dziś znajduje się w kościele, a w 1597 r. rozpoczął budowę świątyni. W tym okresie powstał także klasztor, którym początkowo opiekowały się siostry klaryski, a po kasacie ich zakonu pieczę nad nim przejęły siostry szarytki.

Warto dodać, że w świątyni znajduje się humerał Jana Pawła II, podarowany 28 listopada 2006 r. przez kard. Stanisława Dziwisza.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki