Logo Przewdonik Katolicki

Pielgrzymowanie

Patryk i Szymon
Fot.

Skąd wziął się pomysł na pielgrzymowanie? Człowiek wędrował do świętych miejsc od zawsze. Już w Starym Testamencie spotykamy Abrahama powołanego przez Boga, by wyruszył do ziemi Kanaan. A Mojżesz na polecenie Boga prowadzi Naród Wybrany do Ziemi Obiecanej. Żydzi również pielgrzymowali do świętego miasta Jerozolimy. Pielgrzymki nie były charakterystyczne jedynie...

Skąd wziął się pomysł na pielgrzymowanie?

Człowiek wędrował do świętych miejsc od zawsze. Już w Starym Testamencie spotykamy Abrahama powołanego przez Boga, by wyruszył do ziemi Kanaan. A Mojżesz na polecenie Boga prowadzi Naród Wybrany do Ziemi Obiecanej. Żydzi również pielgrzymowali do świętego miasta Jerozolimy. Pielgrzymki nie były charakterystyczne jedynie dla judaizmu. Także w wielu innych religiach można zauważyć ruchy pielgrzymkowe, często na światową skalę. W chrześcijaństwie początkowo pielgrzymowano do grobów świętych, później także do miejsc kultu, a szczególnie tam, gdzie swoją cześć odbierała Najświętsza Maryja Panna. W Polsce oczywiście najbardziej znana jest Jasna Góra, ku której co roku zmierzają piesze pielgrzymki.

Dlaczego ludzie pielgrzymują?

Każdy, kto wyrusza w drogę, ma jakąś intencję. W większości są to różne prośby: za rodzinę, o rozwiązanie problemów rodzinnych, w intencji siebie samego, swoich przyjaciół, o rozeznanie życiowej drogi. Pielgrzymka to także czas szczególnego spotkania z Bogiem. Wśród pątników są również tacy, którzy próbują odnaleźć Go w swoim życiu. Niektórzy swój wysiłek ofiarują w intencjach dziękczynnych. Dziękują za to, o co prosili na pielgrzymce rok wcześniej. Dla wielu pielgrzymka to swoiste rekolekcje, które wzmacniają człowieka na cały kolejny rok.

Jak przygotować się do pielgrzymki?

Przede wszystkim nie warto iść na pielgrzymkę, jeśli się nie ma przygotowania duchowego. Jeśli ktoś planuje wybrać się na przyszłoroczną pielgrzymkę na Jasna górę, niech już teraz zacznie się modlić w tej intencji. Od strony technicznej polecam od wiosny rozpocząć dłuższe wyprawy, aby przygotować się kondycyjnie. Dużym problemem są pątnicy, którzy wyruszają w drogę bez przygotowania fizycznego. Warto jest też zainwestować w sprzęt, czyli przede wszystkim w odpowiednie buty i skarpetki. Na szczęście dziś jest o wiele łatwiej w tej dziedzinie niż kilkadziesiąt lat temu.


Z ks. Konradem Jędrzejczakiem, kapelanem Pieszej Poznańskiej Pielgrzymki na Jasną Górę rozmawiali:

Patryk A. Nachaczewski

i Szymon Puchalski

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki