Logo Przewdonik Katolicki

Inna Droga Krzyżowa

ks. Grzegorz Nowicki
Fot.

Paweł Wieczorek z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu jest absolwentem czteroletniego Liceum Plastycznego im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli. Ponieważ zgłębiał tajniki reklamy wizualnej, miał pewną dowolność w wyborze tematu pracy dyplomowej. Wybrał Projekt stacji Drogi Krzyżowej opracowanie w technice mangi. Na wybór tematu wpłynęła Golgota...

Paweł Wieczorek z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu jest absolwentem czteroletniego Liceum Plastycznego im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli. Ponieważ zgłębiał tajniki reklamy wizualnej, miał pewną dowolność w wyborze tematu pracy dyplomowej. Wybrał „Projekt stacji Drogi Krzyżowej – opracowanie w technice mangi”.

Na wybór tematu wpłynęła „Golgota Jasnogórska” Jerzego Dudy Gracza, którą podziwiał na Jasnej Górze. Spodobał mu się pomysł wpisania Chrystusa idącego na śmierć w historię i problemy naszej ojczyzny i narodu. Pomyślał wówczas: a gdyby pójść o krok dalej, wyjść poza granice Polski i odciąć się od przeszłości? Zaistniała w nim potrzeba wyrażenia Męki Pańskiej takiej, jaką widzi on, młody człowiek poszukujący odpowiedzi na problemy świata.

Podjął się zadania, ponieważ uważa, że brakuje współczesnych interpretacji Drogi Krzyżowej, przedstawień inspirujących młode pokolenie do odkrywania najwyższych wartości. Jest przekonany, że historia męki i śmierci Jezusa Chrystusa, zanim zacznie kogoś uczyć, powinna najpierw zainteresować, przykuć uwagę, a następnie nie zmusić, lecz zachęcić do przemyśleń i rozważań na temat każdej stacji i jej przesłania.

Autor wybrał technikę mangi, którą interesował się od najmłodszych lat. Zamiłowanie do tego typu animacji przerodziło się w swego rodzaju hobby, zmobilizowało Pawła do poznania terminów i symboli związanych z mangą. Następnie zaczął rysować na własne potrzeby; były to pojedyncze postaci, twarze, oczy, a z czasem komiks. Po czterech latach nauki w liceum plastycznym dokonał podsumowania swojej twórczości i wykorzystał mangę w pracy dyplomowej.

Manga stała się symbolem czasów współczesnych; jest przyjazna młodym ludziom. Droga Krzyżowa wykonana tą techniką przykuwa uwagę widza, zwłaszcza młodego.

Paweł Wieczorek żywi nadzieję, że jego trud zostanie doceniony, a przesłanie zawarte w jego interpretacji Drogi Krzyżowej dotrze do ludzi i sprawi, że zatrzymają się choć na chwilę, zastanowią nad problemami współczesnego świata, a nade wszystko nad swoim podejściem do życia, wiary, Boga.

Wystawa prezentowana w kościele Najświętszego Serca Jezusowego, z czasem będzie dostępna dla zwiedzających w Liceum Plastycznym w Zduńskiej Woli, a w dalszym terminie w Bibliotece Pedagogicznej w Sieradzu

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki