Logo Przewdonik Katolicki

Złączeni w modlitwie...

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

W bydgoskim kościele Matki Bożej Królowej Męczenników, który mieści się przy diecezjalnym ośrodku akademickim, zainstalowano najnowocześniejsze urządzenia do transmisji Mszy św. i nabożeństw za pośrednictwem Internetu. Na pomysł wpadł proboszcz ponad 20-tysięcznej parafii, ks. prałat Jan Andrzejczak. Ośrodek akademicki, który funkcjonuje przy naszej wspólnocie, skupia...

W bydgoskim kościele Matki Bożej Królowej Męczenników, który mieści się przy diecezjalnym ośrodku akademickim, zainstalowano najnowocześniejsze urządzenia do transmisji Mszy św. i nabożeństw za pośrednictwem Internetu.

Na pomysł wpadł proboszcz ponad 20-tysięcznej parafii, ks. prałat Jan Andrzejczak. – Ośrodek akademicki, który funkcjonuje przy naszej wspólnocie, skupia młodych z całej Polski. Kiedy zbliża się okres świąt czy wakacji, młodzi wyjeżdżają do swoich domów, pozostając jednak z nami dzięki nowoczesnej technologii – powiedział.

Za pośrednictwem serwera na stronie www.mbkm.pl są transmitowane wszystkie nabożeństwa, Msze św. oraz ważniejsze wydarzenia. – To bardzo pomaga, szczególnie tym, którzy wyjechali za granicę szukać chleba. Nie zawsze na święta czy wakacje mogą wrócić do domów. Dzięki Internetowi są w kilka sekund z nami. Mają żywy kontakt z miejscem, z którego pochodzą. Mogą się wsłuchać w Słowo Boże oraz śpiew liturgiczny – stwierdził ks. Andrzejczak.

Podczas ostatnich świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy padł rekord. Stronę internetową parafii odwiedziło ponad trzy i pół tysiąca osób z całego świata. – Dzięki nowoczesnej technologii wiemy, że odwiedziły nas osoby z całej Europy, w tym najwięcej z Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Było także połączenie z okolic Oceanu Indyjskiego oraz Australii. To pokazuje, że jest to element nowoczesnej posługi duszpasterskiej – powiedział proboszcz.

Technologia zastosowana w fordońskim kościele jest jedną z najnowocześniejszych. Nad jej rozwojem czuwają specjaliści. Całe przedsięwzięcie wymaga wielu nakładów finansowych. – Jednak to nie jest najważniejsze. Cieszymy się, że możemy docierać do entuzjastów komputerów i Internetu. Warto dodać, że nasz wspaniały rodak, Jan Paweł II, wcisnął kiedyś ten symboliczny przycisk „enter”. Przez to dał „zielone światło” Kościołowi, który może się również posługiwać tą drogą przekazu.

Kolorowy obraz i dźwięk przekazywane z kościoła nie mają opóźnień oraz się nie zawieszają. Oprócz transmisji na żywo na stronie są odwiedzane różne linki. Największym zainteresowaniem cieszą się m.in. teksty psalmów.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki