Logo Przewdonik Katolicki

W skrócie

Jadwiga Knie-Górna
Fot.

Rzymską Wspólnotę św. Idziego odznaczono Złotą Menorą za zaangażowanie społeczne oraz inicjatywy dialogu międzyreligijnego. Nagrodę, nawiązującą do świecznika, który znajdował się w Świątyni Jerozolimskiej, przyznaje dorocznie żydowska organizacja Bene Berith. Otrzymują ją osobistości i organizacje, które szczególnie odznaczyły się walką z antysemityzmem,...

» Rzymską Wspólnotę św. Idziego odznaczono „Złotą Menorą” za zaangażowanie społeczne oraz inicjatywy dialogu międzyreligijnego. Nagrodę, nawiązującą do świecznika, który znajdował się w Świątyni Jerozolimskiej, przyznaje dorocznie żydowska organizacja Bene’ Berith. Otrzymują ją osobistości i organizacje, które szczególnie odznaczyły się walką z antysemityzmem, właściwym informowaniem o sytuacji na Bliskim Wschodzie, obroną prawa państwa Izrael do istnienia, respektowaniem praw człowieka i dialogiem między religiami.

» Bazylika Matki Bożej z Guadalupe w stolicy Meksyku okazała się w 2006 r. najliczniej odwiedzanym sanktuarium katolickim świata. Jak obliczył „Wall Street Journal”, w 2006 r. przybyło tam 14 mln wiernych. W grudniu ubiegłego roku minęło 475 lat od ukazania się Matki Bożej Indianinowi – Juanowi Diego, ogłoszonemu przez Jana Pawła II błogosławionym, a następnie świętym. Maryja, którą z czasem zaczęto czcić jako Matkę Bożą z Guadalupe, jest dziś główną patronką Meksyku, a także całej Ameryki Łacińskiej.

» Ks. prałat Marcello Bartolucci jest od 14 lipca nowym podsekretarzem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Ma 63 lata, jest Włochem i dotychczas był pracownikiem tej Kongregacji. Ks. Bartolucci pochodzi z miejscowości Bastia Umbra w prowincji Umbria, gdzie urodził się 9 kwietnia 1944 r. W 1993 r. został prałatem Jego Świątobliwości i mieszka w Watykanie.

» W karmelitańskim sanktuarium maryjnym w Gudohajach na Białorusi ukoronowano słynący łaskami obraz Matki Boskiej. Czczony tam od XVII w. wizerunek Maryi jest kopią ikony Matki Bożej Włodzimierskiej. Korony, pobłogosławione przez Jana Pawła II podczas uroczystości srebrnego jubileuszu jego pontyfikatu, nałożył 15 lipca kard. Kazimierz Świątek.

» Od 14 lipca Biblioteka Watykańska będzie zamknięta dla publiczności z powodu remontu. Prace przewidujące m.in. modernizację czytelni i pomieszczeń do przechowywania księgozbiorów potrwają trzy lata.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki