Logo Przewdonik Katolicki

Wszystko z Niepokalaną

Wojciech Krzysztof Jankowski
Fot.

W niedzielę 1 lipca dwudziestolecie istnienia obchodził Apostolat Maryjny w Ciechocinku. Jubileuszową Mszę św. w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła o godz. 13 sprawował ks. Tadeusz Lubelski CM, dyrektor Krajowego Apostolatu Maryjnego, w homilii zapoznając wiernych z historią Apostolatu Maryjnego na świecie i w Polsce. Apostolat Maryjny jest ruchem religijnym skupiającym ludzi...

W niedzielę 1 lipca dwudziestolecie istnienia obchodził Apostolat Maryjny w Ciechocinku. Jubileuszową Mszę św. w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła o godz. 13 sprawował ks. Tadeusz Lubelski CM, dyrektor Krajowego Apostolatu Maryjnego, w homilii zapoznając wiernych z historią Apostolatu Maryjnego na świecie i w Polsce.

Apostolat Maryjny jest ruchem religijnym skupiającym ludzi świeckich, którzy chcą przez apostolstwo oddawać należną cześć Niepokalanej. Wywodzi się ze Stowarzyszenia Cudownego Medalika, zatwierdzonego w 1909 r. przez papieża Piusa X dla całego Kościoła. W Polsce po II wojnie światowej stowarzyszenie, jak wszystkie inne stowarzyszenia katolickie osób świeckich, zostało zdelegalizowane. Zainicjowane jako Apostolat Maryjny zostało w 1980 r., z okazji 150. rocznicy objawień NMP św. Katarzynie Labouré (27 listopada 1830). Założycielem, krzewicielem, a od 1 stycznia 1988 r. pierwszym dyrektorem krajowym Apostolatu Maryjnego był ks. prof. dr hab. Teofil Herrmann CM (1921-2003). Dziś w Polsce istnieje ponad 280 grup apostolatu; należy doń ponad 6 tysięcy członków.


Awers i rewers Cudownego Medalika

Ksiądz prof. Herrmann był przed 20 laty w Ciechocinku na spotkaniu założycielskim Apostolatu Maryjnego, liczącego wtedy 28 członków. Obecnie ich liczba wynosi ok. 50. Spotykają się 27 dnia każdego miesiąca. Ich celem jest pogłębianie kultu Maryi Niepokalanej życiem chrześcijańskim i rozpowszechnianiem Cudownego Medalika, oddziaływanie na ludzi zaniedbanych, obojętnych i zagrożonych religijnie, propagowanie idei braterskiej miłości oraz likwidowanie obojętności, niezgody i napięć w rodzinach i środowisku. Członkiem Apostolatu Maryjnego może zostać każdy, kto przyjmie Cudowny Medalik, zobowiązując się tym samym do okazywania czci NMP i rozpowszechniania Medalika w swoim otoczeniu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki