Logo Przewdonik Katolicki

Zjazd Rodzinny Szkół Jadwiżańskich

Agnieszka Góra
Fot.

8 czerwca w Krakowie odbył się I Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół im. św. Jadwigi Królowej, zorganizowany w jej liturgiczne wspomnienie i dziesiątą rocznicę kanonizacji. Zjechały nań reprezentacje blisko 50 szkół (w tym jednej uczelni wyższej) z całej Polski. Pod opieką Małgorzaty Grzankowskiej, Ireny Pawłowskiej i Barbary Kotańskiej do Krakowa przybyli uczniowie SP im. św. Jadwigi...

8 czerwca w Krakowie odbył się I Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół im. św. Jadwigi Królowej, zorganizowany w jej liturgiczne wspomnienie i dziesiątą rocznicę kanonizacji. Zjechały nań reprezentacje blisko 50 szkół (w tym jednej uczelni wyższej) z całej Polski. Pod opieką Małgorzaty Grzankowskiej, Ireny Pawłowskiej i Barbary Kotańskiej do Krakowa przybyli uczniowie SP im. św. Jadwigi Królowej w Ryszewku (par. św. Michała Archanioła w Czarnem).

Zjazd zorganizowano w celu popularyzacji kultu św. Jadwigi Królowej, upowszechniania ideałów i wartości, jakim ona hołdowała, co wiąże się z kształtowaniem postaw moralnych uczniów. Równie istotnym celem było ukazanie wspólnych obszarów działania Papieża Jana Pawła II i Wawelskiej Pani, a także integracja społeczności szkół, którym patronuje św. Jadwiga Królowa, i promocja środowisk lokalnych.

Miejscem spotkania uczestników zjazdu był Rynek Główny. Sprzed pomnika Adama Mickiewicza wszyscy udali się Drogą Królewską na Wawel, do katedry. Niezwykle okazałemu, malowniczemu przemarszowi towarzyszyła muzyka oraz nadzwyczajne zainteresowanie turystów i przechodniów. Nic dziwnego, bowiem wielu uczestników liczącego ponad dwa tysiące osób pochodu ubranych było w kompletne stroje z czasów królowej Jadwigi; zachwyt budziły również grupy w regionalnych strojach ludowych. Swoją obecność zaznaczyli przedstawiciele organizacji polonijnych, m.in. z Węgier i Francji.

W katedrze, przy relikwiach patronki, koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył ks. bp Tadeusz Pieronek. W liturgii uczestniczyli kapłani z parafii noszących wezwanie św. Jadwigi Królowej. Młodzież modliła się o łaski dla siebie, swoich rodzin, środowisk i o pomyślność ojczyzny. Wspaniały kosz kwiatów – dar szkół jadwiżańskich – złożono przed wizerunkiem świętej, ustawionym w miejscu pierwszego pochówku monarchini. Uczniowie z Ryszewka złożyli w darze pięknie wykonaną szkatułkę, do której złożyli swoje dzienniczki z „Perełkami”, przyznawanymi za dobre uczynki w ciągu roku szkolnego. Po Mszy św. odbyła się ceremonia wręczenia trojgu uczniom statuetek Perełki Królowej Jadwigi; jest to nagroda przyznawana uczniom wykazującym się wieloma różnymi osiągnięciami i zaangażowaniem w życie Kościoła. Statuetkę otrzymali: Klaudia Kocyk z Otwocka, Adam Miernik z Radomia i Jakub Żegleń z Raby Wyżnej, wybrani z dziesięcioosobowego grona laureatów konkursu. Cieszymy się, że jedną z laureatek jest Natalia Politowska, uczennica klasy szóstej SP w Ryszewku, której życzymy, aby św. Jadwiga Królowa stała się jej przewodniczką w życiowych wyborach.

Druga część zjazdu odbyła się na krakowskich Błoniach. Podczas imprezy integracyjnej dzieci i młodzież prezentowały swoje szkoły. Brzmiał śpiew i muzyka, odbywały się tańce i pokazy; wielką atrakcją był turniej rycerski przygotowany przez uczniów jednej ze szkół krakowskich.

Rodzina Szkół im. św. Jadwigi Królowej została zawiązana 14 października 2006 r. w Krakowie. Wiele informacji na jej temat można znaleźć na stronie internetowej http://rodzinajadwigiwawelskiej.pl. W Polsce św. Jadwiga patronuje 36 szkołom podstawowym, 35 gimnazjom, 11 liceom (m.in. w Kowalu), 11 zespołom szkół i 2 uczelniom wyższym. W stolicy Gruzji Tbilisi istnieje Polska Szkoła Sobotnia im. Królowej Jadwigi, a w Drohobyczu na Ukrainie Szkoła Polska jej imienia (dane zaczerpnięte ze strony internetowej http://sodalicja.org/szkoly).

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki