Logo Przewdonik Katolicki

E-mail z Lichenia: Hierarchowie z Litwy, studenci z Poznania

Aneta Kwiatkowska
Fot.

Biskupi litewscy, zasiadający we wspólnej komisji episkopatów Polski i Litwy, a także abp kowieński i kanclerz kurii w Mariampolu, odwiedzili 24 maja sanktuarium w Licheniu. Hierarchowie przebywali w Polsce w związku z dorocznymi spotkaniami duchownych polskich i litewskich. Uczestnikiem spotkań jest też prowincjał księży marianów. Jedenaście lat temu przy episkopatach obu krajów...

Biskupi litewscy, zasiadający we wspólnej komisji episkopatów Polski i Litwy, a także abp kowieński i kanclerz kurii w Mariampolu, odwiedzili 24 maja sanktuarium w Licheniu. Hierarchowie przebywali w Polsce w związku z dorocznymi spotkaniami duchownych polskich i litewskich. Uczestnikiem spotkań jest też prowincjał księży marianów.

Jedenaście lat temu przy episkopatach obu krajów powołano zespół ds. wzajemnej współpracy. Dwa razy w roku duchowni spotykają się naprzemiennie raz w Polsce, raz na Litwie. Debatują nad różnymi problemami. Podczas pierwszego w tym roku zjazdu poznawali diecezję opolską, w której – w związku z żyjącą tam mniejszością narodową – seminarzyści mają obowiązek nauki języka niemieckiego. – Chodzi o to, aby biskupi (zwłaszcza litewscy) mogli przenieść polskie rozwiązania do swojej ojczyzny, w związku z obecnością mniejszości polskich, a gdzieniegdzie też terenów całkowicie polskich – tłumaczył prowincjał marianów ks. Paweł Naumowicz.

Pobytem w Licheniu abp kowieński Sigitas Tamkevicius, bp wyłkowyski Rimantas Norvila, bp pomocniczy kowieński Jonas Ivanauskas oraz kanclerz kurii mariampolskiej ks. prał. Juozas Peciukonis zakończyli wizytę w Polsce. Kolejne spotkanie odbędzie się na Litwie w połowie lipca, z okazji 20. rocznicy beatyfikacji odnowiciela zakonu marianów, bp. wileńskiego Jerzego Matulewicza.

*


Gościnni mieszkańcy, wiele miejsc pracy, interesujące zbiorniki pokopalniane w okolicy, a przy tym kiepsko oznakowany dojazd do Lichenia i dzikie wysypiska śmieci wokół – tak w skrócie podsumować można obserwacje, jakie poczyniło 32 studentów drugiego roku Wydziału Turystyki i Rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, którzy w ramach badań terenowych od 24 do 26 maja przebywali w Licheniu. Ich zadaniem było prowadzenie obserwacji środowiska naturalnego, ocenianie infrastruktury i zdobyczy kulturowych pod względem ich przydatności w turystyce pielgrzymkowej. Korzystali przy tym z dokumentów, przeprowadzali liczne wywiady. – Studentom podoba się ta ziemia i mieszkający tu ludzie: gościnni, otwarci, pomocni. Duże wrażenie zrobiła na nich kopalnia, która w przyciąganiu turystów może być atutem – mówiła Beata Kaczor, opiekunka grupy. Na podstawie studenckich obserwacji do września br. będzie sporządzona odpowiednia dokumentacja.

24 maja akademicy zwiedzili sanktuarium i wzięli udział w spotkaniu z Ireną Wawrzyniak – dyrektorką Centrum Informacji i Promocji Sanktuarium Maryjnego w Licheniu oraz z Beatą Jarecką, odpowiedzialną za marketing w Domach Pielgrzyma „Arka” i „Betania”. Interesowali się sposobami i technikami stosowanymi przez gospodarzy sanktuarium w celu zachęcania zagranicznych gości do odwiedzania Lichenia. Zadawali również pytania nt. standardu Domu Pielgrzyma „Arka”, który był miejscem spotkania.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki