Logo Przewdonik Katolicki

Żyje w naszych sercach

Błażej Tobolski
Fot.

18 maja minęła 87. rocznica urodzin Jana Pawła II. Najważniejsze obchody odbyły się w Krakowie, Warszawie i Lublinie. Również w kościołach całego kraju wierni gromadzili się na modlitwie w intencji szybkiej beatyfikacji Papieża, rozważali jego słowa, przypominając sobie duchowe i kulturalne dziedzictwo, jakie nam pozostawił. Nie lękajcie się! W Krakowie Łagiewnikach kard. Stanisław...

18 maja minęła 87. rocznica urodzin Jana Pawła II. Najważniejsze obchody odbyły się w Krakowie, Warszawie i Lublinie.

Również w kościołach całego kraju wierni gromadzili się na modlitwie w intencji szybkiej beatyfikacji Papieża, rozważali jego słowa, przypominając sobie duchowe i kulturalne dziedzictwo, jakie nam pozostawił.

Nie lękajcie się!
W Krakowie Łagiewnikach kard. Stanisław Dziwisz poświęcił 9-metrowy krzyż i miejsce budowy Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Zdaniem metropolity krakowskiego, ośrodek ten jest „realizacją posłannictwa i wypełnieniem testamentu Jana Pawła II”. – Pragniemy, aby Centrum służyło tej idei, którą Ojciec Święty nam zostawił po zakończeniu Wielkiego Jubileuszu w 2000 roku. To nie ma być muzeum, ale miejsce realizacji programu duszpasterskiego nowej ewangelizacji – zaznaczył. – Centrum powinno nam i przyszłym pokoleniom pomagać w poznawaniu życia, myśli i dzieł Sługi Bożego Jana Pawła II. To Centrum powinno promieniować jego świętością, scalać nasze rodziny, wspólnoty, środowiska, cały Kościół krakowski i Kościół w Polsce oraz wszystkich Polaków przez wzajemne przebaczenie i pojednanie – mówił kardynał podczas uroczystej Mszy św., której przewodniczył w łagiewnickim sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Dodał też, że „Centrum powinno przypominać o prymacie miłosiernej miłości w naszym życiu osobistym i społecznym”.

Miejsce budowy Centrum Jana Pawła II znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie sanktuarium, na tzw. Białych Morzach, czyli terenach po dawnych Zakładach Sodowych Solvay, gdzie w czasie okupacji hitlerowskiej pracował młody Karol Wojtyła.

Umiłowany Poprzednik
W Warszawie Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II wspólnie przygotowało wystawę unikatowych zdjęć z lat 1952-1954, przedstawiających młodego ks. Karola Wojtyłę w otoczeniu przyjaciół podczas górskich wędrówek oraz wypraw narciarskich, rowerowych i kajakowych. Ekspozycja przedstawia także, jak ważną rolę w życiu Karola Wojtyły odegrała młodzież oraz ukazuje niełatwe czasy Polski lat 50. i 60., w których przeżywała swoją młodość. Wystawa prezentowana będzie od 18 maja do 18 czerwca na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.

W stolicy, w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, odbyła się również promocja książki Benedykta XVI „Jan Paweł II. Mój umiłowany Poprzednik”, w której wziął udział abp Kazimierz Nycz. Jest to opowieść o przyjaźni dwóch Namiestników Chrystusa i bardzo osobiste świadectwo Benedykta XVI na temat jego poprzednika. Praca ukazała się we Włoszech z okazji drugiej rocznicy śmierci Jana Pawła II.

W Lublinie obchody rocznicy urodzin Papieża zorganizował Instytut Jana Pawła II na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Uczelnia przygotowała sesję pt. „Uniwersytet wobec wyzwań współczesności”. Gościem specjalnym KUL był prof. Rocco Buttiglione, senator Republiki Włoskiej.

W sanktuarium maryjnym w Licheniu odprawiono uroczystą Mszę św. w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II. Można było także zwiedzić apartamenty papieskie. Natomiast 19 maja na schodach bazyliki odbył się wielki koncert ku czci Papieża, w którym uczestniczyło 60 chórów i prawie 40 orkiestr.

Z kolei w Wadowicach w obchodach rocznicy urodzin Papieża Polaka wzięło udział ok. 5 tys. uczniów z ponad 130 szkół noszących imię Jana Pawła II. Głównym punktem uroczystości była Msza św. odprawiona o godz. 15 na wadowickim rynku – placu Jana Pawła II.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki