Logo Przewdonik Katolicki

Młodzi przyszłością Europy

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Flaga unijna o długości 20 i szerokości 15 metrów na płycie Starego Rynku dodajmy, flaga ułożona z kilkuset kawałków materiału. Taki był pomysł młodzieży z Centrum Kultury Katolickiej Wiatrak na obchody Dnia Europy. Jednak sama flaga to nie wszystko młodzi przygotowali także specjalny happening o Unii Europejskiej oraz konkurs wiedzy na temat Wspólnoty. Ojciec...

Flaga unijna o długości 20 i szerokości 15 metrów na płycie Starego Rynku – dodajmy, flaga ułożona z kilkuset kawałków materiału. Taki był pomysł młodzieży z Centrum Kultury Katolickiej „Wiatrak” na obchody Dnia Europy.

Jednak sama flaga to nie wszystko – młodzi przygotowali także specjalny happening o Unii Europejskiej oraz konkurs wiedzy na temat Wspólnoty.

Ojciec Europy
Każdy, kto włączył się w tworzenie symbolicznej flagi, otrzymał życiorys Sługi Bożego Roberta Schumana, który jest uznawany za jednego z ojców zjednoczonego kontynentu. – Wielu przechodniów zainteresowało się naszą inicjatywą. Pokazaliśmy, że jesteśmy w Europie, przypomnieliśmy także o jej chrześcijańskich korzeniach – powiedziała Agnieszka Libecka z „Wiatraka”.

Nad całością plastyczną czuwał Piotr Zaporowicz. – Od strony plastycznej jest to bardzo ciekawy projekt o głębokiej symbolice. Odwołujemy się do Maryi, która ma przecież wieniec z gwiazd dwunastu…

W centrum Bydgoszczy i „unijnych” wydarzeń znaleźli się m.in. Basia oraz Bartek. Młodzi uczniowie z Kruszyna postanowili włączyć się w obchody Dnia Europy. Każdy z nich przybił kilka elementów flagi. – Mimo wielu głosów krytyki uważamy, że Unia Europejska jest nam bardzo potrzebna. Chociażby po to, aby wszystkim żyło się lepiej – powiedzieli.

Iwona Spurka przez ostatnie lata przekonała się, że Unia to wielka szansa, zwłaszcza dla młodych. – Jestem dumna z tego, że żyję w tej wspólnocie. To daje mi wiele możliwości. Tanie wyjazdy zagraniczne, podróżowanie oraz studiowanie – podkreśliła.

Nadzieja w młodym pokoleniu
Zdaniem dyrektora „Wiatraka”, młodzi uświadamiają innym to, o co prosił Jan Paweł II – aby Europa nie zapomniała o swoich chrześcijańskich korzeniach. – Niestety, dzisiaj bardzo często o tym nie pamiętamy. Nawet nie wiemy, że jeden z ojców wspólnoty europejskiej był człowiekiem ogromnego ducha oraz katolikiem pierwszej jakości! Flaga unijna to bardzo biblijny znak. To obraz, który leży u fundamentów całego bogactwa ducha i jedności Europy – powiedział ks. Krzysztof Buchholz. Kapłan nie krył zadowolenia z obecności młodych. – Przyszłość Europy zależy od nich. Mają wiedzieć, na jakich fundamentach tę wspólnotę budować. Dla nas, starszych, jest to ciągłe wyzwanie. Patrzeć w przód mimo, nierzadko, bolesnej przeszłości – dodał.

Idea utworzenia Unii Europejskiej sięga czasów II wojny światowej. Wtedy zrodziła się myśl o integracji krajów europejskich, by w przyszłości zachować pokój i nie dopuścić do zbrodni i agresji. Robert Schuman 9 maja 1950 roku przedstawił propozycję utworzenia zorganizowanej Europy – miał to być jedyny warunek utrzymania pokoju i ładu na Starym Kontynencie. „Deklaracja Schumana” legła u podstaw obecnej Unii Europejskiej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki