Logo Przewdonik Katolicki

Z Afryką za pan brat

Łukasz Krzysztofka
Fot.

Indeks na UKSW w Warszawie, UAM w Poznaniu lub UWM w Olsztynie, do wyboru wyjazd do Watykanu albo wycieczka do Afryki. Nagroda trafiła do Małgorzaty Filip z LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli. Zakończyła się V Misyjna Olimpiada Znajomości Afryki m.in. pod patronatem Przewodnika. Małgosia okazała się najlepsza spośród pięćdziesięciu uczestników etapu centralnego...

Indeks na UKSW w Warszawie, UAM w Poznaniu lub UWM w Olsztynie, do wyboru wyjazd do Watykanu albo wycieczka do Afryki. Nagroda trafiła do Małgorzaty Filip z LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli. Zakończyła się V Misyjna Olimpiada Znajomości Afryki m.in. pod patronatem „Przewodnika”.

Małgosia okazała się najlepsza spośród pięćdziesięciu uczestników etapu centralnego olimpiady, zorganizowanej wspólnie przez UKSW oraz Komisję Episkopatu Polski ds. Misji. – Poznawanie Afryki sprawiło mi wiele przyjemności. To piękny kontynent, ale nie możemy zapominać o jego mieszkańcach – głównie biednych ludziach dręczonych przez głód i wojny – mówiła zwyciężczyni krótko po ogłoszeniu wyników. Tuż za nią uplasował się Aleksander Łożykowski z I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, który cały czas deptał po piętach swojej rywalce. – Afrykę poznałem najpierw od strony praktycznej. Niedawno odbyłem dwudziestoczterogodzinną podróż do Zambii. To skłoniło mnie do zdobycia wiedzy o Czarnym Kontynencie. Teraz chciałbym znów tam się wybrać – opowiadał Olek. Trzecie miejsce zajął Bartłomiej Boral z Zespołu Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie, którego marzeniem również jest wyjazd do Afryki. – Od tamtych kultur, mimo trudnej sytuacji, bije wielka radość. I to jest najbardziej niesamowite – stwierdził Bartek. W piątce uczestników ustnego finału znalazły się też Ilona Woch z tego samego zespołu szkół oraz Monika Macisz z I LO im. Władysława Orkana w Limanowej.

Bororo to jedna z grup plemienia Ibo, Fulanów czy Kikuju? Jak nazywał się ugandyjski przywódca, którego rządy doprowadziły do wymordowania kilkuset tysięcy ludzi podczas wojny domowej? Co jest podstawowym zajęciem Dinka? To tylko nieliczne pytania, z którymi musieli zmierzyć się uczestnicy tegorocznej olimpiady. Do etapu okręgowego przeszły pięćset dwadzieścia cztery osoby.

Finał olimpiady odbył się na UKSW. Spokojną zazwyczaj atmosferę Auli im. Jana Pawła II rozgrzały nie tylko emocje walczących o zwycięstwo finalistów, ale też gorące dźwięki afrykańskich melodii. W rytmy podawane przez zespół „Bongo-Bongo” kołysali się ambasadorowie i dyplomaci z Angoli, Maroka, Demokratycznej Republiki Konga, Nigerii, Republiki Południowej Afryki, Tunezji, Gambii oraz przedstawiciele polskiego rządu. Jak podkreślają organizatorzy, to jedna z nielicznych ogólnopolskich olimpiad, której uczestnicy integrują się wokół idei wychowania do tolerancji, szacunku dla drugiego człowieka oraz wrażliwości i otwartości na inne narody i kultury. Ks. dr Czesław Noworolnik, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, uważa, że olimpiada misyjna sprzyja zawiązywaniu się trwałej, przyjacielskiej wspólnoty. – Mam nadzieję, że to właśnie wy będziecie kiedyś decydować o przyszłości naszej ojczyzny, Afryki i całego świata. Odkryliście piękno drugiego człowieka. I w tym spełnił się cel olimpiady – powiedział do jej uczestników na zakończenie ks. Noworolnik. Wszystkim uczestnikom i laureatom olimpiady serdecznie gratulujemy!

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki