Z Afryką za pan brat

Indeks na UKSW w Warszawie, UAM w Poznaniu lub UWM w Olsztynie, do wyboru wyjazd do Watykanu albo wycieczka do Afryki. Nagroda trafiła do Małgorzaty Filip z LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli. Zakończyła się V Misyjna Olimpiada Znajomości Afryki m.in. pod patronatem Przewodnika.

Małgosia okazała się najlepsza spośród pięćdziesięciu uczestników etapu centralnego...
Czyta się kilka minut

Indeks na UKSW w Warszawie, UAM w Poznaniu lub UWM w Olsztynie, do wyboru wyjazd do Watykanu albo wycieczka do Afryki. Nagroda trafiła do Małgorzaty Filip z LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli. Zakończyła się V Misyjna Olimpiada Znajomości Afryki m.in. pod patronatem „Przewodnika”.

Małgosia okazała się najlepsza spośród pięćdziesięciu uczestników etapu centralnego olimpiady, zorganizowanej wspólnie przez UKSW oraz Komisję Episkopatu Polski ds. Misji. – Poznawanie Afryki sprawiło mi wiele przyjemności. To piękny kontynent, ale nie możemy zapominać o jego mieszkańcach – głównie biednych ludziach dręczonych przez głód i wojny – mówiła zwyciężczyni krótko po ogłoszeniu wyników. Tuż za nią uplasował się Aleksander Łożykowski z I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, który cały czas deptał po piętach swojej rywalce. – Afrykę poznałem najpierw od strony praktycznej. Niedawno odbyłem dwudziestoczterogodzinną podróż do Zambii. To skłoniło mnie do zdobycia wiedzy o Czarnym Kontynencie. Teraz chciałbym znów tam się wybrać – opowiadał Olek. Trzecie miejsce zajął Bartłomiej Boral z Zespołu Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie, którego marzeniem również jest wyjazd do Afryki. – Od tamtych kultur, mimo trudnej sytuacji, bije wielka radość. I to jest najbardziej niesamowite – stwierdził Bartek. W piątce uczestników ustnego finału znalazły się też Ilona Woch z tego samego zespołu szkół oraz Monika Macisz z I LO im. Władysława Orkana w Limanowej.

Bororo to jedna z grup plemienia Ibo, Fulanów czy Kikuju? Jak nazywał się ugandyjski przywódca, którego rządy doprowadziły do wymordowania kilkuset tysięcy ludzi podczas wojny domowej? Co jest podstawowym zajęciem Dinka? To tylko nieliczne pytania, z którymi musieli zmierzyć się uczestnicy tegorocznej olimpiady. Do etapu okręgowego przeszły pięćset dwadzieścia cztery osoby.

Finał olimpiady odbył się na UKSW. Spokojną zazwyczaj atmosferę Auli im. Jana Pawła II rozgrzały nie tylko emocje walczących o zwycięstwo finalistów, ale też gorące dźwięki afrykańskich melodii. W rytmy podawane przez zespół „Bongo-Bongo” kołysali się ambasadorowie i dyplomaci z Angoli, Maroka, Demokratycznej Republiki Konga, Nigerii, Republiki Południowej Afryki, Tunezji, Gambii oraz przedstawiciele polskiego rządu. Jak podkreślają organizatorzy, to jedna z nielicznych ogólnopolskich olimpiad, której uczestnicy integrują się wokół idei wychowania do tolerancji, szacunku dla drugiego człowieka oraz wrażliwości i otwartości na inne narody i kultury. Ks. dr Czesław Noworolnik, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, uważa, że olimpiada misyjna sprzyja zawiązywaniu się trwałej, przyjacielskiej wspólnoty. – Mam nadzieję, że to właśnie wy będziecie kiedyś decydować o przyszłości naszej ojczyzny, Afryki i całego świata. Odkryliście piękno drugiego człowieka. I w tym spełnił się cel olimpiady – powiedział do jej uczestników na zakończenie ks. Noworolnik. Wszystkim uczestnikom i laureatom olimpiady serdecznie gratulujemy!

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 17/2007