Logo Przewdonik Katolicki

W rocznicę Oświadczeń Gnieźnieńskich

Marcin Makohoński
Fot.

W dniach 21-22 kwietnia Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana (Warszawa-Poznań-Gniezno) zorganizowało XIV Pielgrzymkę do grobu św. Wojciecha, połączoną z XXIII Sympozjum Stąd Nasz Ród. Podczas inauguracji obrad abp Henryk Muszyński otrzymał Złoty Medal Honorowy Civitas Christiana za działalność na rzecz tego stowarzyszenia i Polski.0 Motywem...

W dniach 21-22 kwietnia Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” (Warszawa-Poznań-Gniezno) zorganizowało XIV Pielgrzymkę do grobu św. Wojciecha, połączoną z XXIII Sympozjum „Stąd Nasz Ród”. Podczas inauguracji obrad abp Henryk Muszyński otrzymał Złoty Medal Honorowy „Civitas Christiana” za działalność na rzecz tego stowarzyszenia i Polski.

0 Motywem przewodnim obrad sympozjum była dziesiąta rocznica tzw. Oświadczeń Gnieźnieńskich, czyli deklaracji programowej „Civitas Christiana”, którą przedstawiono w dniach 4-5 kwietnia 1997 roku w Gnieźnie. W uchwalonym wówczas dokumencie podkreślano, iż stowarzyszenie wyrosłe ze środowiska PAX przyznaje się do gorszących politycznie zachowań, wspierających ideologię naruszającą jedność społeczności katolickiej w Polsce i przyzwalających na system totalitarny, będący w istocie zaprzeczeniem ducha Chrystusa i Jego Ewangelii. – Oświadczenia otworzyły nam drogę do tego, że staliśmy się na nowo pełnowartościowym elementem życia Kościoła, częścią laikatu katolickiego, która pragnie służyć Kościołowi – powtarzano wielokrotnie podczas zeszłotygodniowych obrad.

Od roku 1997 stowarzyszenie przyznaje medale osobom szczególnie zasłużonym dla Polski i Kościoła w Polsce. Pierwszym odznaczonym był Papież Jan Paweł II. W tym roku złoty medal honorowy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” otrzymał abp Henryk Muszyński. Jest to wyraz szacunku, podziękowania i uznania za działalność na rzecz Polski. – Od samego początku działalności stowarzyszenia wyraźnie było widać autentyczną i szczerą wolę zdystansowania się od tego, co było – powiedział w słowach podziękowania arcybiskup gnieźnieński. – Z perspektywy 10 lat okazuje się, jak trafnie postawiliście punkty ciężkości. Wielu wówczas myślało, że gdy będziemy mieli demokrację, ona załatwi za nas najtrudniejsze problemy. Struktury to jednak nie wszystko: pozostaje nadal człowiek obciążony mentalnością systemu, który pragnie narzucać, a nie ofiarować.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki