Mazurek kojarzy nam się z mieszkańcem północno-wschodniej Polski, z utworem muzycznym, tańcem, ale i z cukiernictwem.
Mazurek to tradycyjne wielkanocne ciasto, bardzo słodkie, aczkolwiek praktycznie się nie psuje. Jest wypiekany na cieście kruchym – spód oraz półkruchym – obwódka. W tę obwódkę wlewa się pomadę, czyli roztopiony, zagotowany i ubity cukier. Tak wygląda podstawa. Następnie, wedle uznania i umiejętności, ciasto jest ozdabiane. Zazwyczaj są to wzory i motywy świąteczne, takie jak zajączki, bazie, czy życzenia wielkanocne. Wszystko zależy od koncepcji i pomysłu. W związku z tym mamy wiele odmian mazurka, ale podstawa, czyli ciasto i pomada, są niezmienne. Nie zmienia się również moda na dekoracje, ponieważ mazurek to wyrób typowo polski o głęboko zakorzenionej tradycji.
W sklepach możemy kupić małe mazurki do poświęcenia w Wielka Sobotę. Czym one się różnią od dużych mazurów?
W zasadzie tylko wielkością. Tak jak tradycyjne ciasto, są one przygotowane według tej samej receptury. Piecze się również małe babki do święconki.
Oprócz mazurków mamy też inne tradycyjne wielkanocne ciasta...
Na stole wielkanocnym pojawiają się babki. Wyróżniamy trzy rodzaje babek: drożdżowa, piaskowa i poznańska. Tradycyjną babką wielkanocną jest babka drożdżowa, która, jak sama nazwa wskazuje, jest przygotowana z ciasta drożdżowego. Do tego dodaje się również dużo bakalii. Takie ciasto wlewa się do formy, a po upieczeniu polewa się pomadą. Babka piaskowa natomiast charakteryzuje się dodaniem tłuszczu do ciasta. Każdy zakład cukierniczy, każda gospodyni mają swoją prywatną recepturę, dlatego babki wielkanocne różnią się np. liczbą jaj użytych do przygotowania ciasta.
Czy w domach piecze się jeszcze ciasta na święta?
Moim zdaniem tradycja ta zanika, szczególnie w miastach, gdzie jest bardzo dużo cukierni, a gotowe produkty są ogólnodostępne. Wydaje się, że na wsi bardziej kultywuje się tradycje związaną ze Świętami Wielkanocnymi.
Z Maciejem Gadzińskim, cukiernikiem,
rozmawiał Patryk A. Nachaczewski