Logo Przewdonik Katolicki

Zwycięstwo Kościoła

PK
Fot.

Księża wobec bezpieki prezentacja książki ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego W starciu z komunizmem Kościół wyszedł zwycięsko; był ofiarą represji i głównym wrogiem reżimu mówił ks.Tadeusz Isakowicz-Zaleski podczas prezentacji jego książki Księża wobec bezpieki, która odbyła się 28 lutego w Krakowie. Autor, kapłan Solidarności,...

„Księża wobec bezpieki” – prezentacja książki ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego– W starciu z komunizmem Kościół wyszedł zwycięsko; był ofiarą represji i głównym wrogiem reżimu – mówił ks.Tadeusz Isakowicz-Zaleski podczas prezentacji jego książki „Księża wobec bezpieki”, która odbyła się 28 lutego w Krakowie.

Autor, kapłan „Solidarności”, w latach 80. zapewniał, że publikacja nie jest skierowana przeciw Kościołowi, lecz stanowi próbę opisu tego, co działo się w Kościele krakowskim oraz w Polsce.

Pozytywny bilans
Ks. Zaleski wyznał, że publikacja jest dochodzeniem prawdy, ukazaniem dramatycznych losów księży, którzy zostali poddani represjom i byli zmuszani do współpracy. Bilans tego czasu, jego zdaniem, jest zdecydowanie pozytywny, gdyż większość duchownych oparła się próbom werbunku lub współpracę zrywała. Podkreślił, że dopiero praca w archiwach pokazała mu, jak bardzo Kościół był niszczony i prześladowany przez komunistów.

Trzeba powiedzieć prawdę
Przyznał też, że jest w nim gorycz, która wypływa z faktu, że wziął na siebie niewdzięczną rolę Kasandry, osoby apelującej o szybsze rozwiązanie problemu dotyczącego zmierzenia się duchownych z przeszłością PRL. Przypomniał, że już osiem miesięcy temu przestrzegał, że nie można czekać na wyjaśnienie pewnych faktów. Zdaniem ks. Zaleskiego, prawda nie odstręczy wiernych od Kościoła, gdyż świadomość o tym, że wszyscy są grzeszni, jest powszechna. Może zaszkodzić ukrywanie prawdy, a nie jej ukazywanie. – Trzeba powiedzieć prawdę i słowo „przepraszam” – stwierdził duchowny.

Nie wyrywać faktów z kontekstu
Ks. Zaleski wyjawił, że najtrudniejsze były dla niego sprawy księży, których znał i podziwiał. Jednak autor „Księży wobec bezpieki” przestrzegał przed „wrzuceniem do jednego worka” poszczególnych przypadków i zaapelował do dziennikarzy, aby nie wyrywali z kontekstu podanych w książce faktów.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki