Logo Przewdonik Katolicki

Tak uczył Jan Paweł II: W trosce o czystość serca

Michał Gryczyński
Fot.

12 czerwca 1999 r. w Sandomierzu Jan Paweł II mówił o błogosławieństwie, które zapewnia, że czystość serca jest rękojmią oglądania Boga. Nawiązując do piątej tajemnicy radosnej Różańca, Ojciec Święty ukazał poszukiwanie Jezusa przez Maryję i Józefa w perspektywie życia człowieka poszukującego Boga. Przywołał słowa św. Augustyna o niepokoju przeżywanym przez ludzkie...

12 czerwca 1999 r. w Sandomierzu Jan Paweł II mówił o błogosławieństwie, które zapewnia, że czystość serca jest rękojmią oglądania Boga. Nawiązując do piątej tajemnicy radosnej Różańca, Ojciec Święty ukazał poszukiwanie Jezusa przez Maryję i Józefa w perspektywie życia człowieka poszukującego Boga. Przywołał słowa św. Augustyna o niepokoju przeżywanym przez ludzkie serce, dopóki nie znajdzie spoczynku w Bogu, a także refleksję Blaise’a Pascala, że Bóg również uczestniczy w tym poszukiwaniu. Jego wolą jest bowiem, abyśmy Go szukali i stwarza nam ku temu warunki. Jednym z nich jest czystość serca, która jest Jego darem. Jesteśmy nią obdarowywani poprzez sakramenty, które rozjaśniają serce „blaskiem Prawdy”; bez jej zrozumienia i przyjęcia gaśnie nasza wiara. Człowiek czystego serca dostrzega w całym stworzeniu to co boskie, co od Niego pochodzi i co do Niego prowadzi. Ten głęboki proces wymaga od człowieka wysiłku, ale dzięki łasce Bożej przynosi wspaniałe owoce.

Czystość serca chce jednak zniszczyć cywilizacja śmierci, m.in. przez kwestionowanie cnoty czystości – mówił Papież, zwracając uwagę, że to celowy atak na ludzi młodych, ich sumienia i wrażliwość. Promocja „wolnej miłości” prowadzi do rozwiązłości, a więc profanacji świętych wartości; nie jest ani miłością, ani wolnością: „Nie lękajcie się żyć wbrew obiegowym opiniom i sprzecznym z Bożym prawem propozycjom. Odwaga wiary wiele kosztuje, ale wy nie możecie przegrać miłości! Nie dajcie się zniewolić! Nie dajcie się uwieść ułudom szczęścia, za które musielibyście zapłacić zbyt wielką cenę, cenę nieuleczalnych często zranień lub nawet złamanego życia [własnego i cudzego]!”.

Jan Paweł II wezwał również polskie rodziny, aby zdecydowanie broniły czystości swoich progów: „Strzeżcie wasze rodziny przed pornografią, która dzisiaj pod różnymi postaciami wdziera się w świadomość człowieka, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Brońcie czystości obyczajów w waszych ogniskach domowych i społeczeństwie. Wychowanie do czystości jest jednym z wielkich zadań ewangelizacyjnych, jakie stoją obecnie przed nami. Im czystsza będzie rodzina, tym zdrowszy będzie naród”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki