Logo Przewdonik Katolicki

Jasełka na nasze czasy

Marcin Makohoński
Fot.

21 grudnia minionego już roku 2006 w Szkole Podstawowej w Siennie, która znajduje się na terenie parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu, wystawiono jasełka przygotowane przez uczniów. Wyjątkowość jasełek przedstawionych przez najmłodszych wyrażała się między innymi w tym, że niektóre ich fragmenty były deklamowane w języku niemieckim. Jak mówią organizatorzy, jasełka to...

21 grudnia minionego już roku 2006 w Szkole Podstawowej w Siennie, która znajduje się na terenie parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu, wystawiono jasełka przygotowane przez uczniów.

Wyjątkowość jasełek przedstawionych przez najmłodszych wyrażała się między innymi w tym, że niektóre ich fragmenty były deklamowane w języku niemieckim. Jak mówią organizatorzy, jasełka to trwały element polskiej religijności, tradycji i kultury, który trzeba pieczołowicie pielęgnować. Nie można jednak czynić tego mechanicznie czy nieco powierzchownie. Ważne jest zatem, aby ich coroczne prezentacje nie były powtórką jednego scenariusza. Za każdym razem przedstawienie jasełkowe powinno otrzymać nowy wyraz, nowe spojrzenie na obecne czasy, pełne różnych wydarzeń, które można wpleść w tekst.

Jasełka wystawione w Siennie, chociaż grały w nich tylko dzieci, doskonale ukazały wartości rodzinne, stanowiące fundament prawdziwego przeżywania świąt Bożego Narodzenia. Na zaproszenie młodych artystów do Szkoły Podstawowej w Siennie przybyło grono zacnych gości. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych i dyrektorzy okolicznych szkół podstawowych. Wyjątkowym gościem była również wybitna politolog, prof. Anna Wolff-Powęska. W spotkaniu uczestniczyli również: ks. Edmund Karuk, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu, oraz ks. kan. Stanisław Borowiak, były proboszcz parafii klasztornej. Jasełka zakończyły się wspólnym śpiewem kolęd, któremu przewodzili klerycy z Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki