Logo Przewdonik Katolicki

Drugi rok programu Sokrates

Marcin Makohoński
Fot.

W ramach realizacji drugiego roku programu partnerskiego Sokrates Grundtvig 2, finansowanego ze środków Wspólnoty Europejskiej, Wydział Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie zorganizował w dniach od 2 do 7 lutego br. hospitacje dla przedstawicieli z Katolickiego Ośrodka Kształcenia Dorosłych z diecezji Magdeburg w Niemczech. W ramach pobytu w archidiecezji...

W ramach realizacji drugiego roku programu partnerskiego Sokrates Grundtvig 2, finansowanego ze środków Wspólnoty Europejskiej, Wydział Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie zorganizował w dniach od 2 do 7 lutego br. hospitacje dla przedstawicieli z Katolickiego Ośrodka Kształcenia Dorosłych z diecezji Magdeburg w Niemczech.

W ramach pobytu w archidiecezji gnieźnieńskiej biorące udział w hospitacjach panie Waltraud Kraft i Carmen Jacob zapoznały się z działalnością, organizacją i sposobem funkcjonowania Przedszkola Sióstr Miłosierdzia w Gnieźnie, Katolickiej Szkoły Podstawowej w Inowrocławiu, Gimnazjum i Liceum Katolickiego w Inowrocławiu i Ośrodka Spotkań dla Młodzieży w Mogilnie. Odwiedziły również parafię pw. bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie oraz zwiedziły Gniezno i Poznań.

– Hospitantki z Niemiec prowadziły także warsztaty metodyczne dla katechetów z naszej archidiecezji – mówi ks. dr Mieczysław Polak z Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. – Zaprezentowały one między innymi tzw. Kett-Metode, jedną z nowych metod pedagogicznych, opracowanych w Niemczech i prawie nieznanych w Polsce, które mają na celu umożliwienie dzieciom i młodzieży aktywnego udziału w procesie przekazu wartości i tradycji wiary. Metoda ta może być stosowana zarówno w katechezie parafialnej, jak i szkolnej.

Kolejna grupa katechetów i pedagogów z Niemiec przyjedzie do Gniezna już w maju. Wcześniej gościć będziemy przedstawicieli Centrum Katechetycznego z diecezji Kaisiadorys na Litwie. W podobnych hospitacjach na Litwie i w Niemczech wezmą natomiast udział przedstawiciele naszej archidiecezji. Jak przyznaje ks. dr Mieczysław Polak, spotkania te mają służyć wymianie doświadczeń i poznaniu sposobów tradycji wartości chrześcijańskich w różnych państwach. Odbywa się zaś to nie tylko poprzez teorię, ale głównie przez współuczestniczenie w różnych formach i sposobach tradycji wartości.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki