Logo Przewdonik Katolicki

Tu będzie sanktuarium

Michał Chojnacki
Fot.

9 grudnia w parafii Dobrów przebywał biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. Pasterz diecezji przewodniczył uroczystej Mszy św. w miejscowym kościele pw. Trójcy Świętej, podczas której wygłosił homilię na temat nawrócenia, czyli zmiany dotychczasowego stylu życia. To była wyjątkowa wizyta: dostojny gość zadośćuczynił prośbie proboszcza parafii ks. kan. Andrzeja Kaczmarka,...

9 grudnia w parafii Dobrów przebywał biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. Pasterz diecezji przewodniczył uroczystej Mszy św. w miejscowym kościele pw. Trójcy Świętej, podczas której wygłosił homilię na temat nawrócenia, czyli zmiany dotychczasowego stylu życia.

To była wyjątkowa wizyta: dostojny gość zadośćuczynił prośbie proboszcza parafii ks. kan. Andrzeja Kaczmarka, złożonej przed rozpoczęciem Eucharystii i poświęcił nawę kościoła, znajdujące się w niej ołtarze boczne oraz wyremontowaną kapliczkę, która stoi przed świątynią. Historyczne znaczenie dla parafii ma fakt, że podczas Mszy św. wierni, ksiądz proboszcz, przedstawiciele władz samorządowych z wójt Anną Strapangiel i starostą kolskim Wieńczysławem Oblizajkiem na czele, przedłożyli ks. bp. Meringowi pisemną prośbę o wyniesienie kościoła w Dobrowie do rangi sanktuarium diecezjalnego św. Bogumiła wraz z uzasadnieniem.

Święty Bogumił urodził się ok. 1135 r. w Koźminie w Wielkopolsce; pochodził z możnego rodu Leszczyców. W 1185 r. został mianowany opatem klasztoru cystersów w Koprzywnicy, w 1186 r. powołany na urząd biskupa w Poznaniu, a rok później został arcybiskupem gnieźnieńskim. Dzięki Kronice Wincentego Kadłubka wiemy, że był „mężem pełnym cnót i wiedzy, wyróżniającym się dobrymi obyczajami, pełnym szlachetności umysłu”. W 1198 r., po rezygnacji z rządów metropolią gnieźnieńską, przybył do Dobrowa. Tu założył pustelnię, gdzie modlił się i umartwiał; w niedziele odprawiał Msze św. i głosił kazania do ludu. Majątek przeznaczył na dobro misji wśród Prusów.

Świątobliwy pustelnik zmarł najprawdopodobniej 20 sierpnia 1204 r. Niebawem począł szerzyć się jego kult, zwłaszcza w Wielkopolsce. Proces kanoniczny rozpoczęty w 1625 r. przez prymasa Macieja Łubieńskiego został przerwany, bowiem spłonęła księga księgi cudów doznanych za przyczyną Bogumiła. W 1908 r. biskup kujawski Stanisław Zdzitowiecki rozpoczął nowy proces, który został zakończony w 1925 r.

Święty Bogumił jest patronem archidiecezji gnieźnieńskiej i poznańskiej, a także diecezji włocławskiej. – Wiadomość, że w Dobrowie będzie sanktuarium dedykowane św. Bogumiłowi, jest powodem do radości dla wiernych dekanatu kolskiego pierwszego; wszak jest on patronem miasta Koła i okolic – powiedział po Eucharystii dziekan dekanatu, ks. kan. Józef Wronkiewicz.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki