Logo Przewdonik Katolicki

W skrócie

Marcin Makohoński
Fot.

» W piątek 8 grudnia br. mieszkańcy parafii pw. Opatrzności Bożej w Inowrocławiu świętowali 75-lecie budowy i konsekracji swojego kościoła parafialnego. Sprawowanej z tej okazji uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Bogdan Wojtuś. Biskup dokonał również poświęcenia wyremontowanego prezbiterium świątyni oraz nowego krzyża procesyjnego. W wygłoszonej homilii bp Wojtuś nawiązał...

» W piątek 8 grudnia br. mieszkańcy parafii pw. Opatrzności Bożej w Inowrocławiu świętowali 75-lecie budowy i konsekracji swojego kościoła parafialnego. Sprawowanej z tej okazji uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Bogdan Wojtuś. Biskup dokonał również poświęcenia wyremontowanego prezbiterium świątyni oraz nowego krzyża procesyjnego. W wygłoszonej homilii bp Wojtuś nawiązał do obchodzonej tego dnia w Kościele uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. Przypominał, że chrześcijanin powinien postępować w swoim życiu na wzór Maryi, która ufnie zawierzyła Bogu i podążała wyznaczoną przez Niego drogą. Na uroczystości jubileuszowe na Mątwach przybyli kapłani z dekanatów inowrocławskich oraz liczni mieszkańcy parafii.

» W sobotę 9 grudnia br. w kaplicy Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie święcenia diakonatu otrzymało trzech alumnów szóstego roku. Są to: Jacek Krzesiński z parafii pw. św. Małgorzaty w Juncewie, Karol Maciejewski z parafii pw. św. Floriana w Żninie oraz Tomasz Rogaliński z parafii pw. św. Jakuba Większego Ap. w Miłosławiu. Nowi diakoni rozpoczęli ostatni etap formacji seminaryjnej, która jest jednocześnie bezpośrednim przygotowaniem do przyjęcia święceń kapłańskich. Liturgii święceń przewodniczył bp Wojciech Polak.

» Już po raz siódmy, w niedzielę 10 grudnia br., we wszystkich kościołach w Polsce przeprowadzona została zbiórka pieniężna na potrzeby Kościoła na Wschodzie. Inicjatywa ta, realizowana pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski, odbywa się zawsze w drugą niedzielę Adwentu. W tym roku przyświecało jej hasło ,,Przypatrzmy się powołaniu naszemu”.

» W środę 13 grudnia br. w kościele Ojców Franciszkanów w Gnieźnie została odsłonięta kamienna tablica upamiętniająca 25. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego. Pomysłodawcami umieszczenia pamiątkowej tablicy byli działacze „Solidarności” z lat 80. oraz Zarząd Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność” – Oddział w Gnieźnie. Poświęcenia tablicy upamiętniającej smutną i tragiczną datę w najnowszej polskiej historii dokonał bp Bogdan Wojtuś, który przewodniczył również okolicznościowej Mszy św., sprawowanej w intencji zamordowanych oraz internowanych w czasie stanu wojennego. Po Mszy św. prezydent Gniezna Jacek Kowalski wręczył pamiątkowe medale i odznaczenia. Wśród wyróżnionych znalazł się między innymi bp Bogdan Wojtuś oraz gnieźnieński klasztor i parafia Ojców Franciszkanów.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki