Logo Przewdonik Katolicki

Spojrzenie w przeszłość

PK
Fot.

Za nami pierwszy etap III Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kujawach, przygotowanego w bydgoskim III Liceum Ogólnokształcącym. Hasło tegorocznej edycji brzmi: Kościół na Kujawach na przestrzeni wieków. Uczniowie gimnazjaliści i licealiści reprezentanci szkół z różnych miejscowości, w trakcie trwania tego konkursu zawsze muszą wykazać się zarówno...

Za nami pierwszy etap III Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kujawach, przygotowanego w bydgoskim III Liceum Ogólnokształcącym. Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Kościół na Kujawach na przestrzeni wieków”.

Uczniowie – gimnazjaliści i licealiści – reprezentanci szkół z różnych miejscowości, w trakcie trwania tego konkursu zawsze muszą wykazać się zarówno gruntowną wiedzą historyczną, jak i różnorodnymi formami jej prezentacji. Tworzą pisemne monografie, dokumentują, występują przed fachowym jury. Warunkiem kwalifikacji do dalszych etapów jest zaliczenie testu opartego na wskazanych źródłach, literaturze. Miniony quiz wypadł na ogół pomyślnie, co rokuje, iż w konkursie, nad którym sprawujemy prasowy patronat, pojawią się interesujące prace – przyczynki do wielowiekowych dziejów Kościoła w regionie kujawskim. Autor najlepszego opracowania otrzyma od naszej redakcji specjalną, dodatkową nagrodę.

Aby przekonać wszystkich, iż historia kujawskiego Kościoła jest doprawdy pasjonująca i bogata, obfitująca w niezwykłe wydarzenia, prezentujemy kilka pytań z uczniowskiego testu. Zgłębiając dzieje regionu, pielęgnujemy naszą wspólną tożsamość.

Wiem? Nie wiem?

Zapraszamy do intelektualnej rozrywki.
Odpowiedzi do testu historycznego zamieszczamy na stronie VIII.

1. Jak nazywał się kujawski książę, który pielgrzymował do Ziemi Świętej, po śmierci Kazimierza Wielkiego bezskutecznie zabiegał o koronę, umarł jako zakonnik w Dijon?
a) Leszek Biały
b) Mikołaj z Ryńska
c) Władysław Biały


2. W którym roku zburzono pojezuicki kościół w Bydgoszczy?
a) w 1939 r.
b) w 1940 r.
c) w 1944 r.

3. Na kamieniu w Czamaninku według legendy miał znajdować się odcisk stopy:
a) Chrystusa
b) Maryi
c) św. Hieronima

4. Kto fundował klasztor Norbertanek w Strzelnie?
a) książę kujawski Kazimierz Konradowic
b) wojewoda kujawski Piotr Wszeborowic
c) biskup kujawski Gerward

5. Jak długo, w 1409 roku, Krzyżacy okupowali Bydgoszcz?
a) miesiąc
b) 6 miesięcy
c) rok

6. Ruiny czyjego zamku zachowały się w Raciążku?
a) biskupów włocławskich
b) Władysława Łokietka
c) Kazimierza Wielkiego

7. W jakiej bitwie polskie rycerstwo, dowodzone przez Sędziwoja Ostroroga, Macieja z Łabiszyna i Piotra Niedźwiedzkiego, pokonało oddziały Krzyżaków pod wodzą Michała Kuchmeistra?
a) w bitwie nad Jeziorem Żarnowieckim
b) w bitwie pod Koronowem
c) w Bitwie pod Płowcami

8. Gdzie znajduje się słynny, późnogotycki obraz Matki Bożej Pięknej Miłości?
a) w katedrze we Włocławku
b) w katedrze bydgoskiej
c) w kolegiacie kruszwickiej


Odpowiedzi do testu „Historia Kościoła na Kujawach”:

1C, 2B, 3A, 4B, 5A, 6A, 7B, 8B

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki