Logo Przewdonik Katolicki

Brak niepożądanych zapachów

Magdalena Rak
Fot.

Podczas poważniejszych remontów mieszkań coraz częściej zapada decyzja o wyburzeniu jednej ze ścian, tak aby powstała kuchnia otwarta. Wtedy jednak domownicy starają się zadbać o atrakcyjność nie tylko samych mebli, ale i niezbędnych w kuchni urządzeń. Jednym z nich jest okap. Aby zainstalować urządzenie odpowiadające naszym potrzebom, warto uzyskać odpowiedź na kilka podstawowych...

Podczas poważniejszych remontów mieszkań coraz częściej zapada decyzja o wyburzeniu jednej ze ścian, tak aby powstała kuchnia otwarta. Wtedy jednak domownicy starają się zadbać o atrakcyjność nie tylko samych mebli, ale i niezbędnych w kuchni urządzeń. Jednym z nich jest okap.

Aby zainstalować urządzenie odpowiadające naszym potrzebom, warto uzyskać odpowiedź na kilka podstawowych pytań.

W pierwszej kolejności zwracamy zazwyczaj uwagę na stylistykę i cenę urządzenia. Pierwsze wrażenie wywołać może prawdziwy zawrót głowy. Oszołomić może bogata oferta sprzętu – od modeli tradycyjnych, nawiązujących stylem do okapów znanych nam z kuchni rodziców, czy nawet rustykalnych (z elementami z drewna lub mosiądzu), po nowoczesne, ze stali nierdzewnej i szkła. Zadziwiają też rozległe widełki cenowe, bo okap kupić możemy i za 300, i za 1800 złotych. Zasadniczy wpływ na różnice cenowe mają elementy techniczne takie, jak: moc, wydajność, głośność jakość filtrów i rodzaj blachy.

Sześć razy na godzinę
Przy remontach zazwyczaj nie rozstajemy się z miarką. Także przed udaniem się do sklepu ze sprzętem AGD warto zabrać kartkę z pomiarami miejsca na okap. Szerokość okapu powinna dorównywać szerokości płyty grzejnej. Fachowcy zalecają nawet, aby był on od 10 do 15 cm szerszy. Przy doborze wydajności warto się kierować powierzchnią kuchni. Optymalnie dobrane urządzenie powinno mieć zdolność przefiltrowania powietrza w pomieszczeniu co najmniej sześć razy w ciągu godziny. Dane dotyczące wydajności mówią o ilości powietrza, jakie urządzenie może przefiltrować w ciągu godziny. Wydawać by się mogło, że im okap wydajniejszy, tym lepszy. Jednak przy kuchni gazowej okap o zbyt dużej mocy pogarsza efekt spalania gazu. Wtedy bardziej sprawdza się okap pracujący jako wyciąg.

Większość okapów jest przystosowana do pracy w dwu obiegach: jako pochłaniacz (obieg zamknięty) lub jako wyciąg (obieg otwarty z odprowadzeniem do komina wentylacyjnego).

Nie bez znaczenia jest też poziom głośności. Wszystkie modele okapów poddawane są testom na różnych zakresach prędkości. Informacje te znaleźć można w danych technicznych modelu. Sprzedawcy nie ukrywają jednak, że ze względu na techniczne możliwości, obecne okapy zostały tak wyciszone, iż ich poziom głośności jest zdecydowanie niższy niż obowiązujące normy.

Węglowe lub akrylowe
Wszystkie okapy wyposażone są w filtry aluminiowe, względnie metalowe, których zadaniem jest wychwytywanie tłuszczu. W przypadku cyrkulacji wewnętrznej dodatkowo wymagany jest filtr węglowy. Jego podstawowym zadaniem jest absorpcja zapachów wydobywających się podczas gotowania. W niektórych okapach stosowane są filtry akrylowe lub tkaninowe. Aby okap dobrze pełnił swoją funkcję, a więc pozbawiał dom niepożądanych zapachów, powinniśmy go włączyć ok. 5 minut przed gotowaniem, a wyłączyć 5-8 minut po gotowaniu. Warto też pamiętać o regularnym myciu filtrów. Filtry aluminiowe przystosowane są do mycia w zmywarkach, węglowe trzeba wymieniać (przynajmniej co 4 miesiące). Warto też pamiętać o podstawowych zasadach użytkowania okapów. Przede wszystkim nie wolno, opuszczając kuchnię, zostawiać patelni w trakcie smażenia ze względu na niebezpieczeństwo samozapalenia tłuszczu.
Jaśniej

Zdecydowana większość modeli okapów zaopatrzona jest w różnego rodzaju rozwiązania oświetleniowe, poczynając od tradycyjnych żarówek (o maks. mocy 25 W), a skończywszy na oświetleniu halogenowym (o maks. mocy 40 W). Właśnie te ostatnie są najbardziej polecane, przede wszystkim ze względu na ich białe, jasne światło.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki