Logo Przewdonik Katolicki

E-mail z Lichenia: Wybieram Jezusa

Aneta Kwiatkowska
Fot.

27 września w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu przebywało ponad dwa tysiące osób uczestników dorocznej Pielgrzymki Diecezjalnej Trzecich Klas Gimnazjów i Osób Przygotowujących się do Bierzmowania. Towarzyszyli im duszpasterze i katecheci. Jak wyjaśnił główny organizator pielgrzymki, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Włocławskiej ks. Dariusz Fabisiak,...

27 września w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu przebywało ponad dwa tysiące osób – uczestników dorocznej Pielgrzymki Diecezjalnej Trzecich Klas Gimnazjów i Osób Przygotowujących się do Bierzmowania. Towarzyszyli im duszpasterze i katecheci. Jak wyjaśnił główny organizator pielgrzymki, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Włocławskiej ks. Dariusz Fabisiak, od lat do Matki Bożej Licheńskiej pielgrzymowali ósmoklasiści; po reformie oświaty zwyczaj ten przejęli uczniowie trzecich klas gimnazjalnych.

Staramy się ukazywać młodzieży, że istnieje nie tylko to, co pokazuje świat; zwracamy uwagę na pierwszeństwo spraw duchowych. Można się buntować, mieć własne wizje, ale niezależnie od tego wszystkiego Bóg jest! Chcemy też pokazać młodym, co to znaczy prawdziwa pielgrzymka; wybierając sanktuarium w Licheniu, pragniemy, by zobaczyli piękno tego miejsca, poznali jego historię, ale przede wszystkim przeżyli to spotkanie duchowo – tłumaczył ks. Fabisiak.

Przed Eucharystią w bazylice odbyło się spotkanie młodzieży z ks. Markiem Bałwasem. Ksiądz doznał urazu w wypadku drogowym, od trzech lat porusza się na wózku inwalidzkim. Teraz, głosząc konferencję, przekonywał gimnazjalistów, że nigdy nie są sami ze swoimi problemami, że zawsze mogą zwrócić się do Jezusa.

Mszy św. przewodniczył bp sufragan Stanisław Gębicki, a homilię wygłosił duszpasterz młodzieży parafii Licheń ks. Adam Stankiewicz MIC. Przed rozesłaniem ksiądz biskup mówił do młodych: – Dziękuję wam za wspólną modlitwę u tronu Matki Bożej. To nic, że ten i ów zamienili słowo między sobą, wymienili uśmiechy; jesteśmy w domu Matki, więc musimy czuć się dobrze, jak to u matki. Przychodzicie tu, by u Maryi szukać pomocy i wsparcia [...]. Niedawno rozpoczął się rok szkolny; dla was jest to rok ważnych wydarzeń i decyzji, od których zależeć może kształt waszego życia.

Słowa księdza biskupa uczniowie nagrodzili brawami. Widać też było, że autentycznie przeżywali pielgrzymkę. Z uwagą słuchali nauk, modlili się i spowiadali, tłumnie przystąpili do Komunii św. Większość zabrała do podpisania „Deklarację kandydata do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania”, w której czytamy m.in.: „Wybieram Jezusa jako Pana swojego życia, bo dzisiaj jest pierwszy dzień z reszty mojego życia [...], chyba że jest to dzień mojej śmierci duchowej [...]. Nie chcę, by to był dzień mojej śmierci, więc całe moje życie pragnę powierzyć Jezusowi”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki