Logo Przewdonik Katolicki

Sybiracy

Michał Chojnacki
Fot.

Dzień Sybiraka obchodzony jest w Polsce 17 września, w rocznicę wkroczenia Armii Czerwonej do Polski w 1939 r. Dedykowany jest wszystkim Polakom, którzy w przeszłości zostali poddani represjom poprzez deportacje w głąb ZSRR. Naturalną koleją rzeczy środowisko kombatantów sybiraków z roku na rok topnieje. Ci, którzy żyją, dają swoje świadectwo młodym pokoleniom. W Kole...

Dzień Sybiraka obchodzony jest w Polsce 17 września, w rocznicę wkroczenia Armii Czerwonej do Polski w 1939 r. Dedykowany jest wszystkim Polakom, którzy w przeszłości zostali poddani represjom poprzez deportacje w głąb ZSRR. Naturalną koleją rzeczy środowisko kombatantów – sybiraków z roku na rok topnieje. Ci, którzy żyją, dają swoje świadectwo młodym pokoleniom.

W Kole obchody Dnia Sybiraka odbyły się w parafii Matki Bożej Częstochowskiej i zostały zainaugurowane Mszą św. pod przewodnictwem proboszcza, ks. prał. Janusza Ogrodowczyka, kapelana sybiraków. Celebrans wygłosił okolicznościową homilię.

Podczas Eucharystii delegacje władz powiatowych i miejskich Koła oraz delegacja sybiraków złożyły wiązanki kwiatów pod tablicami upamiętniającymi zesłańców. Do zebranych przemówił prezes Związku Sybiraków Wiesław Sitkowski. Wszyscy odśpiewali też Hymn Sybiraków:

„A myśmy szli i szli – dziesiątkowani,/ Choć zdradą pragnął nas podzielić wróg,/ I przez Ludową przeszliśmy – niepokonani,/ Aż wolną Polskę raczył wrócić Bóg!”

Po hymnie minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich nieżyjących towarzyszy niewoli. Następnie odbyła się dekoracja Krzyżami Zesłańców Sybiru – odznaczeniami państwowymi, od 2004 r. nadawanymi przez prezydenta RP osobom, które w chwili deportacji miały polskie obywatelstwo oraz tym, które więzione były w łagrach jako Polacy, a dziś są obywatelami innego państwa. Z rąk burmistrza Koła Jana Stępińskiego Krzyże Zesłańców Sybiru otrzymały: Danuta Walczak z Babiaka, Lilia Stawicka z Bugaja, Wiktoria Gębka z Koła, Teresa Kraszewska z Koła i Krystyna Krusińska z Kłodawy. Później Jan Stępiński, Zygmunt Sołtysiak – skarbnik powiatu kolskiego i Maria Pawłowska, reprezentująca Związek Sybiraków Oddział w Koninie, wygłosili przemówienia zawierające odniesienia historyczne, dotyczące martyrologii i polskich losów.

Kolscy sybiracy, działając wspólnie z władzami miasta i powiatu, poczynili starania o sprowadzenie z Kazachstanu do Koła czteroosobowej rodziny o polskich korzeniach. Podczas spotkania burmistrz Stępiński zapewnił, że repatrianci otrzymają mieszkanie w budynku wznoszonym przy ul. Toruńskiej. Zatrudnienie dla dorosłych członków rodziny mają zapewnić władze powiatu kolskiego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki