Logo Przewdonik Katolicki

Sposób na życie

Agnieszka Góra
Fot.

Przechodząc na emeryturę, wielu ludzi jest nadal aktywnych fizycznie i intelektualnie.Często zostają oni słuchaczami Uniwersytetów Trzeciego Wieku placówek, których w Polsce powstaje coraz więcej. Do 20 września trwał nabór na Uniwersytet Trzeciego Wieku, działający przy Centrum Kształcenia Ustawicznego we Włocławku. Z dyrektorem CKU Stanisławem Dybałem i wicedyrektorką...

Przechodząc na emeryturę, wielu ludzi jest nadal aktywnych fizycznie i intelektualnie.Często zostają oni słuchaczami Uniwersytetów Trzeciego Wieku – placówek, których w Polsce powstaje coraz więcej. Do 20 września trwał nabór na Uniwersytet Trzeciego Wieku, działający przy Centrum Kształcenia Ustawicznego we Włocławku. Z dyrektorem CKU Stanisławem Dybałem i wicedyrektorką ds. form pozaszkolnych Anną Żeglicz rozmawia Agnieszka Góra.

Kto jest organem założycielskim Włocławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku?
Stanisław Dybał: – Uniwersytet powstał ze wspólnej inicjatywy Urzędu Miasta, dyrekcji Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zarządu Rejonowego Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej jako forma pozaszkolna działalności CKU. 20 grudnia 2005 r. przedstawiciele wszystkich włocławskich wyższych uczelni podpisali Deklarację Wsparcia dla Uniwersytetu, który został powołany do istnienia decyzją dyrektora CKU 1 marca 2006 r. Następnego dnia odbyła się inauguracja roku akademickiego 2005/2006, podczas której z 395 osób, które wcześniej się zapisały, indeksy odebrało 311.

Kto finansuje działalność placówki?
S.D: – Jak wspomniałem, Uniwersytet jest pozaszkolną formą edukacji, która wchodzi w strukturę oświaty dla dorosłych. Jest zatem placówką samorządową, czyli finansowaną przez organy prowadzące: Urząd Miasta i powiat Włocławek. Reasumując – jest finansowany z budżetu na tyle, na ile finansowany być musi. Większość działań urzeczywistniana jest na zasadzie wolontariatu, zajęcia prowadzą nauczyciele, choć nie tylko oni. Dzięki temu udział w wykładach jest nieodpłatny; pewne niewielkie koszty – w ramach swojego budżetu – ponosi CKU.

Czym są zajęcia kulturalno-rekreacyjne?
S.D.: – Uniwersytet funkcjonuje w trzech sferach: jest sfera wykładów, prowadzonych przez wykładowców włocławskich uczelni wyższych. Wykłady decydują o poziomie merytorycznym działalności placówki. Prowadzone są też kursy językowe i zajęcia z informatyki. Natomiast w ramach zajęć kulturalno-rekreacyjnych działają różne koła zainteresowań, m.in. teatralne. Przez rekreację należy rozumieć działalność turystyczną; organizowaniem wycieczek zajmuje się koło turystyczne.

Anna Żeglicz: – Koło turystyczne działa bardzo prężnie. Należy do niego ponad sto osób; jest podzielone na trzy sekcje: autokarową, rowerową i turystyki pieszej. Jednocześnie w kole tym prowadzona jest działalność kulturalna. Zajęcia prowadzi Helena Cieślak, emerytowana nauczycielka geografii, zadeklarowana sympatyczka idei Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wraz z nią słuchacze biorą udział np. w zwiedzaniu włocławskiej katedry, Muzeum Diecezjalnego i wielu innych miejsc. Jest też grupa osób planujących wyjazd do Biskupina, np. na piknik archeologiczny.

Kto wśród słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku we Włocławku stanowi większość: kobiety czy mężczyźni? W jakim wieku są te osoby?
A.Ż.: – Zdecydowanie dominują kobiety, a zatem bardzo serdecznie zapraszamy panów! Średnia wieku słuchaczy wynosi ok. 58 lat. Najmłodszy słuchacz, rencista, ukończy wkrótce 45 lat; najstarszy przekroczył osiemdziesiątkę...

Czytelników interesują koszty ponoszone przez słuchaczy. Proszę zatem o przybliżenie tej kwestii.
S.D.: – Uniwersytet funkcjonuje z powodzeniem od pół roku, a opłaty są minimalne i zostały ustanowione za całkowitą aprobatą słuchaczy, aby utrzymać poziom merytoryczny uczelni. Koszty dotyczą lektoratów językowych i wykładów z informatyki; wynoszą trzy złote za godzinę od osoby, są więc symboliczne. Jednak dzięki nim mogliśmy znaleźć lektorów chętnych do prowadzenia dużej liczby kursów, wykładów. Konieczne koszty organizacyjne regulowane są ze środków budżetowych, które otrzymujemy na działalność CKU. Co ważne, w ubiegłym roku nie zostały zwiększone kwoty otrzymywane przez Centrum, a ponoszone z tytułu istnienia przy nim Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zatem nikt nie może twierdzić, że budżet ponosi jakiekolwiek koszty spowodowane działalnością placówki. Wspomnę, że Centrum Kształcenia Ustawicznego wypracowuje pewne środki własne; także z nich finansujemy działalność Uniwersytetu. Wiem, że w wielu miastach słuchacze analogicznych uczelni wnoszą większe opłaty. Jednak i tam odbywa się to za pełną aprobatą słuchaczy, pragnących, aby poziom świadczonych usług był jak najwyższy.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki