Logo Przewdonik Katolicki

O powołaniach

Bernadeta Kruszyk
Fot.

W Mogilnie obradowała Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań. Dyskutowano o aktualnej sytuacji powołaniowej w Polsce oraz zbliżającej się Ogólnopolskiej Kongregacji Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań. Robocze spotkanie odbyło się 19 września w Europejskim Centrum Spotkań Wojciech Adalbert. Przewodniczył mu delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań bp Wojciech...

W Mogilnie obradowała Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań. Dyskutowano o aktualnej sytuacji powołaniowej w Polsce oraz zbliżającej się Ogólnopolskiej Kongregacji Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań.

Robocze spotkanie odbyło się 19 września w Europejskim Centrum Spotkań Wojciech – Adalbert. Przewodniczył mu delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań bp Wojciech Polak. Jak poinformował, podczas kilkugodzinnych obrad omówiono aktualną sytuację powołaniową w Polsce oraz podsumowano inicjatywy podjęte w roku ubiegłym na rzecz budzenia powołań. Jednym z głównych tematów były także przygotowania do Ogólnopolskiej Kongregacji Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań, która odbędzie się w dniach 20-22 października na Jasnej Górze. – Hasłem przewodnim i jednocześnie tematem głównym tego spotkania będzie towarzyszenie młodym w odkrywaniu ich życiowego powołania. Chodzi tutaj przede wszystkim o powołanie do świętości, które jest fundamentem życia każdego chrześcijanina. Dopiero w oparciu o ten fundament odkrywać można i wypełniać wtórne względem niego powołanie do kapłaństwa, życia w rodzinie, za klasztorną furtą czy w samotności – tłumaczy bp Polak.

Na posiedzeniu poruszono także kwestię obecności tematyki powołaniowej w mediach, która – jak stwierdził bp Polak – ciągle jeszcze jest niewystarczająca. – Będziemy starali się to zmienić. Planujemy między innymi przygotowanie cyklu artykułów, które przed Tygodniem Modlitw o Powołania opublikowane zostaną na łamach prasy katolickiej. Chcemy również, by tematyką powołaniową w większym stopniu zajęły się media świeckie, zarówno te o zasięgu ogólnopolskim, jak i lokalnym – wyjaśnił bp Polak. Pytany o opinię członków Rady na temat liczby osób przyjętych w tym roku do polskich seminariów duchownych i zakonnych przyznał, że temat ten nie był szczegółowo omawiany. Liczba ta bowiem – jak dodał – nie jest jeszcze ostateczna, a dane przedstawione na Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych ciągle są weryfikowane. Kompletna i pełna statystyka gotowa będzie na początku przyszłego roku i wówczas będzie się można na jej temat konkretnie wypowiadać.

Członkowie Rady omówili także plan pracy na najbliższy rok. Prócz tak ważnych przedsięwzięć jak przygotowanie Tygodnia Modlitw o Powołania obejmuje on także udział w pracach Europejskiego Spotkania Centrów Krajowych Duszpasterstwa Powołań, które tym razem odbędzie się w Chorwacji. Zatwierdzono również termin kolejnego, zimowego posiedzenia Rady. Spotka się ona ponownie 9 stycznia 2007 roku w Zakopanem.

Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań istnieje od 1997 roku i działa przy Konferencji Episkopatu Polski. Została powołana, by inspirować i koordynować działania związane z wypełnianiem troski Kościoła o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne oraz powołania do świeckich instytutów życia konsekrowanego. Do jej zadań należy także organizowanie i promowanie współpracy na polu powołaniowym między duchowieństwem diecezjalnym a zgromadzeniami zakonnymi i instytutami świeckimi. Posiedzenia robocze Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań odbywają się dwa razy w roku. Ponadto KRDP organizuje wiosenne i jesienne spotkania diecezjalnych i zakonnych referentów powołaniowych oraz przygotowuje materiały na Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Co roku Rada wydaje także ,,Biuletyn” zawierający dokumentację jej prac oraz aktualne dokumenty Kościoła, dane statystyczne oraz informacje wydawnicze o tematyce powołaniowej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki