Logo Przewdonik Katolicki

Część dobrego świata

ks. Grzegorz Nowicki, Małgorzata Polowczyk
Fot.

W Sieradzu odbyła się 4 września uroczystość poświęcenia sztandaru i budynku Publicznego Gimnazjum Gminy Sieradz im. Jana Pawła II. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji, łódzkiego kuratorium oświaty, władze miasta z prezydent Barbarą Mrozowską-Nieradko na czele, duchowieństwo, społeczność szkolna i lokalna. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele...

W Sieradzu odbyła się 4 września uroczystość poświęcenia sztandaru i budynku Publicznego Gimnazjum Gminy Sieradz im. Jana Pawła II. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji, łódzkiego kuratorium oświaty, władze miasta z prezydent Barbarą Mrozowską-Nieradko na czele, duchowieństwo, społeczność szkolna i lokalna.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele Najświętszego Serca Jezusowego, sprawowaną przez bp. seniora Bronisława Dembowskiego. Wokół ołtarza zgromadzili się uczniowie, ich rodzice, nauczyciele i goście, by zawierzyć Bogu siebie, szkołę i Ojczyznę. W darach ofiarnych uczniowie i nauczyciele nieśli podręczniki i pomoce szkolne, dziennik lekcyjny, kronikę szkoły, dzieła Jana Pawła II oraz ofiarowane przez księdza proboszcza krzyże. Po poświęceniu zostały umieszczone w salach i pomieszczeniach szkolnych. W homilii ksiądz biskup zwrócił uwagę na znaczenie krzyża w życiu chrześcijanina i gratulował zobowiązującego społeczność szkolną wyboru patrona.

Po Mszy św. wszyscy – już pod poświęconym sztandarem – udali się do szkoły, gdzie po przecięciu wstęgi poświęcono gmach i odsłonięto portret Jana Pawła II. Część oficjalną obchodów stanowiło przekazanie sztandaru, odczytanie historii szkoły, ślubowanie uczniów, nauczycieli i rodziców, gratulacje i życzenia. W części artystycznej, w spektaklu pt. „Wszyscy jesteśmy częścią dobrego świata”, wystąpili uczniowie: recytatorzy, tancerze i chórzyści.

Do nowoczesnego gmachu gimnazjum prowadzą oszklone szerokie drzwi. Wchodzących „wita” uśmiechający się z portretu Jan Paweł II. Budynek, wzniesiony w ciągu trzech lat, cieszy i władze gminne, których staraniem powstał, i społeczność szkolną, i środowisko lokalne. Wcześniej, tj. przez siedem lat, gimnazjaliści korzystali z gościnności i dwóch pięter dawnego Liceum Medycznego.

Do historii szkoły należy też wybór patrona. Żadne z proponowanych w referendum imion nie spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem. Śmierć Ojca Świętego poruszyła serca wszystkich i wydarzenie to zmobilizowało uczniów do podjęcia decyzji. Samorząd uczniowski wystąpił do dyrekcji placówki z wnioskiem, by Publiczne Gimnazjum Gminy Sieradz nosiło imię Jana Pawła II. Rok później, w przeddzień rocznicy śmierci Papieża, została odczytana uchwała Rady Gminy o nadaniu szkole imienia.

4 września, podczas uroczystości, ks. Mirosław Miłek mówił: – Jesteśmy wdzięczni Bogu i ludziom, że na ziemi sieradzkiej stanął – a właściwie będzie wciąż na nowo wznoszony – żywy pomnik Jana Pawła II. Będzie budowany w sercach i umysłach młodych poprzez sięganie do nauczania papieskiego i do świadectwa życia Ojca Świętego. Niezwykle trafne to słowa.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki